Entity API (7.x-1.4) - en to fi translation catalogue (304 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Author
fi: Tekijä

en: yes
fi: kyllä

en: Subject
fi: Aihe

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Comments
fi: Kommentit

en: Home page
fi: Kotisivu

en: Weight
fi: Paino

en: Parent
fi: Isäntä

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Label
fi: Tunnus

en: Default
fi: Oletus

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Path
fi: Polku

en: Display
fi: Näyttö

en: Text
fi: Teksti

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: no
fi: ei

en: Created
fi: Luotu

en: Active
fi: Voimassa

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: Custom
fi: Oma

en: Revision ID
fi: Version ID

en: Comment ID
fi: Kommentin ID

en: Published
fi: Julkaistu

en: Poll duration
fi: Kyselyn kesto

en: Poll votes
fi: Kyselyn äänet

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File size
fi: Tiedoston koko

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Nodes
fi: Solmut

en: Owner
fi: Omistaja

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: false
fi: epätosi

en: true
fi: tosi

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Entity
fi: Entiteetti

en: None.
fi: Ei mitään.

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Import failed.
fi: Lataus epäonnistui.

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Parent terms
fi: Ylemmän tason termit

en: revert
fi: palauta

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Slogan
fi: Iskulause

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: Interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

en: Unordered
fi: Järjestämätön

en: Ordered
fi: Järjestetty

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Node count
fi: Solmujen lukumäärä

en: Number of views
fi: Katselukerrat

en: Default theme
fi: Oletusteema

en: Content language
fi: Sisällön kieli

en: clone
fi: kloonaa

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User roles
fi: Käyttäjäroolit

en: export
fi: lataa

en: translate
fi: käännä

en: Users who have created accounts on your site.
fi: Käyttäjät jotka ovat luoneet käyttäjätilit sivustollesi.

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: Taxonomy vocabularies
fi: Luokittelusanastot

en: The MIME type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: Logged in user
fi: Kirjautunut käyttäjä

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The date the node was posted.
fi: Solmun lähetyspäivämäärä.

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fi: Tämän käyttäjätilin sähköpostiviestien oletuskieli ja kieli, jolla sivusto näytetään.

en: Text format
fi: Tekstimuoto

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: manage fields
fi: hallinnoi kenttiä

en: The human readable label.
fi: Selkokielinen tunnus.

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
fi: Mikäli osa kirjaa, kirja johon tämä kirjasivu kuuluu.

en: The unique ID of the comment.
fi: Kommentin yksilöllinen ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fi: IP-osoite josta kommentti lähetettiin.

en: The name left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama nimi.

en: The email address left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama sähköpostiosoite.

en: The home page URL left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama kotisivun URL.

en: The URL of the comment.
fi: Kommentin URL

en: Edit URL
fi: Muokkaa URLia

en: The URL of the comment's edit page.
fi: Kommentin muokkaussivun osoite.

en: The date the comment was posted.
fi: Kommentin lähetyspäivämäärä.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fi: Kommentin isäntä jos kommenttien ketjutus on kytkettynä päälle.

en: The node the comment was posted to.
fi: Solmu johon kommentti lähetettiin.

en: The number of comments posted on a node.
fi: Solmuun liittyvien kommenttien määrä.

en: New comment count
fi: Uusien kommenttien lukumäärä

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fi: Solmuun liittyvien uusien kommenttien määrä käyttäjän viimeisimmän katselukerran jälkeen.

en: The unique ID of the node.
fi: Solmun yksilöllinen ID.

en: The type of the node.
fi: Solmun tyyppi.

en: The language the node is written in.
fi: Solmun kieli.

en: The URL of the node.
fi: Solmun osoite.

en: The URL of the node's edit page.
fi: Solmun muokkaussivun osoite.

en: Date changed
fi: Muutospäivämäärä

en: The date the node was most recently updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: The author of the node.
fi: Solmun luojan nimi.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
fi: Äänten määrä äänestyssolmussa.

en: Poll winner
fi: Kyselyn voittaja

en: The winning poll answer.
fi: Kyselyn voittajavastaus.

en: Poll winner votes
fi: Kyselyn voittajan äänimäärä

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fi: Voittajan saama äänimäärä kyselyssä.

en: Poll winner percent
fi: Kyselyn voittajan prosentti

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fi: Voittaneen vastauksen saama kokonaismäärä äänistä.

en: The length of time the poll node is set to run.
fi: Äänestyksen ajallinen kesto.

en: The number of visitors who have read the node.
fi: Solmun lukeneiden vierailijoiden lukumäärä.

en: The number of visitors who have read the node today.
fi: Kuinka moni käyttäjä on lukenut solmun tänään.

en: Last view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The date on which a visitor last read the node.
fi: Solmun viimeisimmän lukukerran päivämäärä.

en: The slogan of the site.
fi: Sivuston iskulause.

en: The administrative email address for the site.
fi: Sivun ylläpidollinen sähköpostiosoite.

en: The URL of the site's front page.
fi: Sivuston etusivun URL.

en: Login page
fi: Kirjautumissivu

en: The URL of the site's login page.
fi: Sivuston kirjautumissivun osoite (URL).

en: The unique ID of the uploaded file.
fi: Ladatun tiedoston yksilöllinen ID.

en: The name of the file on disk.
fi: Tiedoston nimi järjestelmässä.

en: The size of the file, in kilobytes.
fi: Tiedoston koko kilotavuina.

en: The web-accessible URL for the file.
fi: Tiedoston www-osoite (URL).

en: The date the file was most recently changed.
fi: Päivämäärä jolloin tiedostoa viimeksi muutettiin.

en: The user who originally uploaded the file.
fi: Käyttäjä joka alunperin lataso tiedoston.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The optional description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin valinnainen kuvaus.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fi: Niiden solmujen lukumäärä jotka liittyvät luokittelutermiin.

en: The URL of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fi: Sen luokittelun nimi johon luokittelutermi kuuluu.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston nimi.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston koneluettava nimi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston vaihtoehtoinen kuvaus.

en: Term count
fi: Termien lukumäärä

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fi: Luokitteluun kuuluvien termien lukumäärä.

en: The unique ID of the user account.
fi: Käyttäjätilin yksilöllinen ID.

en: The login name of the user account.
fi: Käyttäjänimi.

en: The email address of the user account.
fi: Käyttäjätilin sähköpostiosoite.

en: The URL of the account profile page.
fi: Käyttäjätilin profiilin sivun osoite.

en: The url of the account edit page.
fi: Käyttäjätilin muokkaussivun osoite.

en: The date the user last logged in to the site.
fi: Päivä jolloin käyttäjä viimeksi kirjautui sivuille.

en: The date the user account was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: All parent terms
fi: Kaikki isäntätermit

en: The unique ID of the node's revision.
fi: Solmun version yksilöllinen ID.

en: Is new
fi: On uusi

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
fi: Onko solmu uusi ja vielä tallentamatta tietokantaan.

en: Promoted to frontpage
fi: Näytetään etusivulla

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
fi: Näytetäänkö solmu etusivulla vaiko ei.

en: Sticky in lists
fi: Kiinteä listoilla

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
fi: Näytetäänkö solmu kiinteästi listojen alussa vaiko ei.

en: Comments allowed
fi: Kommentit sallittuja

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
fi: Ovatko kommentit sallittuja solmulle: 0 = ei, 1 = suljettu (ainoastaan luku), 2 = avoin (luku/kirjoitus).

en: manage display
fi: ylläpidä näkymää

en: Revision log message
fi: Version viesti

en: The subject of the comment.
fi: Kommentin aihe.

en: The currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä kirjautuneena oleva käyttäjä.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
fi: Termin painokerroin jota käytetään sanojen lajittelussa niitä näytettäessä.

en: The parent terms of the taxonomy term.
fi: Sanaston termien isäntätermit.

en: The roles of the user.
fi: Käyttäjän roolit

en: The file description
fi: Tiedoston kuvaus

en: Translation source node
fi: Käännöksen lähdesolmu

en: A module provides this configuration.
fi: Moduuli tarjoaa nämä asetukset.

en: Current page
fi: Tämänhetkinen sivu

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
fi: Asetukset ovat kiinteitä eikä niitä voi muuttaa.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
fi: Asetukset ovat moduulin tarjoamia mutta niitä on muutettu.

en: A custom configuration by a user.
fi: Käyttäjän luomat kustomoidut asetukset.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fi: Mikäli kyseessä on tallennettava uusi versio, kirjoita logiin merkittävä viesti joka kuvaa muutoksia tässä versiossa.

en: Creates revision
fi: Luo version

en: Whether saving this node creates a new revision.
fi: Luoko solmun tallentaminen uuden version vaiko ei.

en: The current date and time.
fi: Tämänhetkinen päivämäärä ja kellonaika.

en: view mode
fi: esitystapa

en: View mode
fi: Näyttötila

en: List handling
fi: Listausten käsittely

en: Show first (if present)
fi: Näytä ensin (mikäli tarjolla)

en: Show item count
fi: Näytä tulosten lukumäärä

en: List seperator
fi: Listaeroitin

en: Link this field to its entity
fi: Linkitä kenttä entiteettiinsä

en: Use human-readable name
fi: Käytä ihmisluettavaa nimeä

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
fi: Mikäli valittuna, arvojen nimet näytetään sisäisten tunnisteiden sijaan.

en: @entity "@property" property.
fi: @entity "@property" ominaisuus.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
fi: Koneluettava nimi entiteetille @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
fi: Sisäinen, numeerinen @entity ID

en: The ID used to identify this @entity internally.
fi: Entiteetin @entity sisäiseen tunnistamiseen käytettävä ID.

en: The unique ID of the @entity.
fi: @entity:n yksilöllinen ID.

en: After saving a new @entity
fi: Tallennettuasi uuden entiteetin @entity

en: created @entity
fi: luotiin entiteetti @entity

en: After updating an existing @entity
fi: Päivitettyäsi olemassaoleva entiteetti @entity

en: updated @entity
fi: päivitettiin entiteetti @entity

en: Before saving a @entity
fi: Ennen entiteetin @entity tallennusta

en: saved @entity
fi: tallennettu entiteetti @entity

en: After deleting a @entity
fi: Poistettuasi entiteetin @entity

en: deleted @entity
fi: poistettiin entiteetti @entity

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa entiteetin %entity %label?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa entiteetin %entity %label?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
fi: Palautettiin entiteetti %entity %label oletusasetuksiinsa.

en: Deleted %entity %label.
fi: Poistettiin entiteetti %entity %label.

en: Add @entity_type
fi: Lisää @entity_type

en: Edit @label
fi: Muokkaa @label

en: Clone @label
fi: Kloonaa @label

en: Revert @label
fi: Palauta @label

en: Delete @label
fi: Poista @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
fi: Koneluettavat nimet eivät voi koostua vain numeroista.

en: The author of the comment.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi.

en: (No information available)
fi: (Tietoa ei saatavilla)

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
fi: Ladataksesi sisällön kopion, kopioi tekstialueella näkyvä sisältö ja liitä se lataussivulle.

en: Paste an exported %entity_type here.
fi: Kopio tähän ladattu entiteetti %entity_type.

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
fi: Mikäli valittuna, olemassaoleva entiteetti %entity jolla on sama tunnistin korvataan ladatulla entiteetillä.

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
fi: Entiteetin %entity %label lataus epäonnistui koska entiteetin %entity koneluettava nimi on jo käytössä. Tarkista ylikirjoitusvalinnat korvataksesi olemassaoleva entiteetti.

en: Imported %entity %label.
fi: Tuotiin entiteetti %entity %label.

en: Export @label
fi: Lataa @label

en: Import @entity_type
fi: Tuo entiteetti tyyppiä @entity_type

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
fi: Sallii moduulien toimia entiteettityyppien kanssa ja luo entiteettejä.

en: Entity tokens
fi: Entiteetin korvauskuviot

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
fi: Tarjoaa korvauskuviot kaikille ominaisuuksille joille ei ole asetettu korvauskuvioita ja jotka ovat Entity API:n tunnistamia.

en: The original-language version of this node, if one exists.
fi: Kielen alkuperäiskielinen versio mikäli olemassa.

en: The file.
fi: Tiedosto.

en: Whether the file is being displayed.
fi: Näytetäänkö tiedosto vaiko ei.

en: The image file.
fi: Kuvatiedosto.

en: The main body text
fi: Runkoteksti

en: Information related to the current page request.
fi: Tämänhetkiseen sivupyyntöön liittyvä tieto.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fi: Tämänhetkisen sivupyynnön Drupalin sisäinen polku.

en: The full URL of the current page request.
fi: Tämänhetkisen sivupyynnön täysimittainen verkko-osoite.

en: Associated @label via the @label's @property.
fi: Liitettiin @label @label:n ominaisuuden @property kautta

en: Entity id
fi: Entiteetin ID

en: unchanged entity
fi: muuttumaton entiteetti

en: Only one view mode is available for this entity type.
fi: Tälle entiteettityypille on tarjolla vain yksi esitystapa.

en: Rendered entity
fi: Renderöity entiteetti

en: @entity is viewed
fi: tarkastellaan @entity

en: viewed @entity
fi: tarkasteltiin @entity

en: Nodes represent the main site content items.
fi: Solmut kuvaavat sivuston pääsisältöä.

en: Uploaded file.
fi: Ladattiin tiedosto.

en: Remark or note that refers to a node.
fi: Kommentti tai muistiinpano joka viittaa johonkin solmuun.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
fi: Luokittelutermejä käytetään sisällön luokitteluun.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
fi: Luokittelusanastot jotka sisältävät sisällön luokitteluun käytettäviä termejä.

en: Whether the comment is published or unpublished.
fi: Kun kommentti on julkaistuna tai julkaisematta.

en: Whether the node is published or unpublished.
fi: Kun solmu on julkaistu tai julkaisematta.

en: Whether the user is active or blocked.
fi: Kun käyttäjä on aktiivinen tai estetty.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
fi: Rajoita tämä suhde yhteen tai useampaan @bundles.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
fi: Termien isännät, ts. kaikkien ylempien hierarkiatasojen isäntä.

en: The date the user last accessed the site.
fi: Päivämäärä jolloin käyttäjä viimeksi kävi sivustolla.

en: Rendered @entity-type
fi: Renderöity @entity-type

en: The @entity-type of the current relationship rendered using a view mode.
fi: Tällä hetkellä määritellyn @entity-type suhde tulostettuna käyttäen näyttömuotoa.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
fi: Renderöi yksittäisen entiteetin näyttömuodossa (ts. lyhennelmä)

en: Concatenate values using a seperator
fi: Ryhmittele arvot erottajien avulla.

en: When using this, you should not set any other link on the field.
fi: Jos käytät tätä, älä aseta muuta linkkiä kyseiseen kenttään.

en: Format interval
fi: Muokkausväli

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
fi: Mikäli valittuna, tämä arvo tulostetaan aikavälin muodossa. Muussa tapauksessa vain sekuntien määrä näytetään.

en: Specify how many different units to display.
fi: Määrittele, montako yksikköä näytetään.

en: Text to put before the duration text.
fi: Kestotekstiä ennen asetettava teksti.

en: Text to put after the duration text.
fi: Kestotekstin perään asetettava teksti.

en: Show entity label
fi: Näytä entiteetin etiketti

en: Show entity ID
fi: Näytä entiteetin ID

en: Show complete entity
fi: Näytä täydellinen entiteetti

en: Decide how this field will be displayed.
fi: Valitse tämän kentän esitystapa.

en: Link to entity
fi: Linkitä entiteettiin

en: Link this field to the entity.
fi: Linkitä kenttä entiteettiinsä.

en: Bypass access checks
fi: Ohita oikeuksien tarkistus

en: The URL of the entity.
fi: Entiteetin verkko-osoite.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
fi: Seuraavat ominaisuudet voidaan ottaa käyttöön tämän korvauskuvion kohdalla: @keys

en: Tokens related to the "@name" entities.
fi: "@name" entiteetteihin liittyvät korvauskuviot.

en: @name tokens.
fi: @name korvauskuviot.

en: List of @entities
fi: Lista entiteeteistä @entities

en: List of @type values
fi: Lista @type tyyppisistä arvoista

en: Tokens for lists of @type values.
fi: Korvauskuviot @type arvojen listoille.

en: @type with delta @delta
fi: @type ja @delta

en: The list item with delta @delta. Delta values start from 0 and are incremented by one per list item.
fi: Listaelementti deltalla @delta. Deltan arvot alkavat nollasta ja kasvavat yhdellä jokaista listaelementtiä kohden.

en: Rendered @entity_type
fi: Renderöity @entity_type

en: Rendered @entity_type using view mode "@view_mode"
fi: Renderöity entiteettityyppi @entity_type käyttäen esitystapaa "@view_mode"

en: The "Alt" attribute text
fi: "Alt" määrityksen arvo

en: The "Title" attribute text
fi: "Title" määrityksen arvo

en: Field "@name".
fi: Kenttä "@name".

en: The language code of the current user interface language.
fi: Tämänhetkisen käyttöliittymäkielen kielikoodi.

en: The language code of the current content language.
fi: Tämänhetkisen sisällön kielen kielikoodi.

en: Displays a single chosen entity.
fi: Näyttää yksittäisen valitun entiteetin.

en: Choose the entity type you want to display in the area.
fi: Valitse, minkätyyppisen entiteetin haluat näyttää alueella.

en: Choose the entity you want to display in the area.
fi: Valitse, minkä entiteetin haluat näyttää alueella.

en: The user's default theme.
fi: Käyttäjän oletusteema.

en: Output values as list
fi: Tulostaa arvot listana

en: Add @bundle_name @entity_type
fi: Lisää @bundle_name @entity_type

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
fi: Jos tämä on valittuna, käyttöoikeuksia ei tarkisteta entiteettiä renderöitäessä.
