Demo Framework (7.x-1.0-alpha2) - en to nn translation catalogue (515 entries)

en: list
nn: liste

en: Forms
nn: Skjema

en: Home
nn: Heim

en: User interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Images
nn: Bilete

en: Previous
nn: Forrige

en: Next
nn: Neste

en: user
nn: brukar

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Reset to defaults
nn: Sette tilbake til standard

en: enabled
nn: aktivert

en: delete
nn: slett

en: Request new password via e-mail.
nn: Be om nytt passord via e-post

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Username
nn: Brukarnamn

en: content
nn: innhald

en: Development
nn: Utvikling

en: Groups
nn: Grupper

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: Replies
nn: Svar

en: Closed
nn: Stengt

en: yes
nn: ja

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: disabled
nn: gjer utilgjengeleg

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Are you sure you want to join the group %title?
nn: Er du sikker på at du vil vere med i gruppa %title?

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Read more
nn: Les meir

en: more
nn: meir

en: Explanation or submission guidelines
nn: Forklaring eller retningslinjer.

en: Article
nn: Artikkel

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: footer
nn: Botntekst

en: Comments
nn: Kommentarar

en: More
nn: Meir

en: Quantity
nn: Mengd

en: Last updated
nn: Sist oppdatert

en: On
nn: På

en: Block title
nn: Blokkoverskrift

en: Taxonomy
nn: Taksonomi

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Categories
nn: Kategoriar

en: Download
nn: Last ned

en: Version
nn: Versjon

en: view
nn: vis

en: Overview
nn: Oversikt

en: File
nn: Fil

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: Display settings
nn: Visningsinnstillingar

en: default
nn: standard

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: Message
nn: Melding

en: Password
nn: Passord

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: The configuration options have been saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Link
nn: Lenke

en: Image
nn: Bilete

en: Help text
nn: Hjelpetekst

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: Parents
nn: Overordna

en: none
nn: ingen

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: header
nn: Topptekst

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Update
nn: Oppdater

en: Low
nn: Låg

en: Time
nn: Tid

en: View
nn: Sjå på

en: History
nn: Historikk

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: Modules
nn: Modular

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: results
nn: resultat

en: search
nn: søk

en: Event
nn: Hending

en: Updated
nn: Oppdatert

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Advanced search
nn: Avansert søk

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Upload
nn: Last opp

en: Picture
nn: Bilete

en: User
nn: Brukar

en: action
nn: handling

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: file
nn: fil

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: no
nn: nei

en: Created
nn: Laga

en: Create
nn: Lag

en: Are you sure you want to delete %title?
nn: Er du sikker på at du vil slette %title?

en: Menu item
nn: Menydel

en: Update options
nn: Val for oppdatering

en: All
nn: Alle

en: hours
nn: timar

en: days
nn: dagar

en: Active
nn: Aktiv

en: Submit @name
nn: Send inn @name

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Add content
nn: Legg til innhald

en: Block
nn: Blokk

en: Add block
nn: Lag blokk

en: Page
nn: Nettside

en: 1 hour | @count hours
nn[0]: 1 time
nn[1]: @count timar

en: 1 day | @count days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: @count dagar

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: Off
nn: Av

en: Never
nn: Aldri

en: Your changes have been saved.
nn: Endringane vart lagra

en: Header
nn: Topptekst

en: Left sidebar
nn: Venstre sidestolpe

en: Right sidebar
nn: Høgre sitestolpe

en: Footer
nn: Botntekst

en: Selected
nn: Valgt

en: To
nn: Til

en: From
nn: Frå

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Input format
nn: Inndataformat

en: Signature
nn: Signatur

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Sticky at top of lists
nn: Satt til toppen av lista

en: Revisions
nn: Utgåver

en: Log message
nn: Loggmelding

en: Poll duration
nn: Varigheit på avstemminga

en: E-mail address
nn: E-postadresse

en: Severity
nn: Alvorlighetsgrad

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Does not contain
nn: Ikkje inneheld

en: Is less than or equal to
nn: Er mindre enn eller lik

en: Is equal to
nn: Er lik

en: Is greater than or equal to
nn: Er større enn eller lik

en: Is not equal to
nn: Er ulik

en: Mode
nn: Modus

en: configure
nn: konfigurer

en: Items
nn: Element

en: Last update
nn: Siste oppdatering

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Authored by
nn: Skrive av

en: Plain text
nn: Rein tekst

en: Month
nn: Månad

en: Price
nn: Pris

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Address
nn: Adresse

en: Terms
nn: Termar

en: Code
nn: Kode

en: Payment
nn: Betaling

en: Recent posts
nn: Nye innlegg

en: Day
nn: Dag

en: Table
nn: Tabell

en: here
nn: her

en: January
nn: Januar

en: February
nn: Februar

en: March
nn: Mars

en: May
nn: Mai

en: June
nn: Juni

en: July
nn: Juli

en: October
nn: Oktober

en: December
nn: Desember

en: Now
nn: No

en: Configuration
nn: Oppsett

en: !time ago
nn: !time sidan

en: Other
nn: Andre

en: Text color
nn: Tekstfarge

en: Repeat
nn: Repeter

en: Role
nn: Rolle

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: Log in
nn: Logg inn

en: Blog
nn: Blogg

en: Add new comment
nn: Skriv ny kommentar

en: reset
nn: sett til standardverdi

en: Class
nn: Klasse

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Create content
nn: Lag innhald

en: Save changes
nn: Lagre endringar

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Synkande

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Optional
nn: Valfri

en: Order
nn: Sorteringsval

en: Recent comments
nn: Nye kommentarar

en: Random
nn: Vilkårleg

en: Integer
nn: Heiltal

en: Basic settings
nn: Grunnleggjande innstillingar

en: Preformatted
nn: Førehandsformatera

en: Close
nn: Lukk

en: Edit group
nn: Rediger gruppe

en: Save settings
nn: Lagre innstillingar

en: reply
nn: svar

en: You have to specify a valid date.
nn: Du må spesifisere ein gyldig dato.

en: City
nn: By

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Default language
nn: Standard språk

en: Add user
nn: Legg til brukar

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Authored on
nn: Skrive

en: Leave blank for %anonymous.
nn: La feltet vera tomt for å velge %anonymous.

en: Hidden
nn: Skjult

en: seconds
nn: sekundar

en: minutes
nn: minutt

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nn: Skriv inn eit sidenamn på kvar linje som Drualsti. Tegnet '*' tyder ein joker (kan vera kva som helst). Eit døme er %blog for bloggsidene og %blog-wildcard for kvar brukar sin blogg. %front er framsida.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
nn: Skriv inn ei gyldig e-postadresse. Alle e-postar frå nettstaden vert sendt til denne adressa. E-postadressa vert ikkje offentliggjort, og brukast berre dersom du ynskjer å få tilsendt eit nytt passord eller nyheiter og oppdateringar via e-post.

en: Sources
nn: Kjelder

en: 1 item | @count items
nn[0]: 1 element
nn[1]: @count element

en: ‹ previous
nn: < forrige

en: next ›
nn: neste >

en: The update has been performed.
nn: Oppdatering gjennomført

en: update
nn: oppdater

en: Upload picture
nn: Last opp bilete

en: Date/Time
nn: Dato/Klokkelsett

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Your search yielded no results
nn: Søket ditt ga ingen treff.

en: Front page
nn: Framside

en: Request new password
nn: Be om nytt passord

en: Deleted
nn: Sletta

en: Languages
nn: Språk

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Create new revision
nn: Lag ny utgåve

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Site's time zone
nn: Websida's tidssone

en: Date's time zone
nn: Datoen's tidssone

en: No time zone conversion
nn: Ingen tidssonekonvertering

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Second
nn: Sekund

en: Select list
nn: Listevalg

en: Text field
nn: Tekstfelt

en: Workflow
nn: Arbeidsflyt

en: None.
nn: Ingen.

en: Empty
nn: Tom

en: Path alias
nn: Sti-alias

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Log out
nn: Logg ut

en: Create new account
nn: Lag ny konto

en: Info
nn: Informasjon

en: People
nn: Folk

en: Last run !time ago
nn: Sist køyrd !time sidan

en: Site information
nn: Opplysningar om nettstaden

en: Blocked
nn: Blokkert

en: Forums
nn: Forum

en: Revisions for %title
nn: Utgåver av %title

en: revert
nn: tilbakestill

en: Revision
nn: Utgåve

en: current revision
nn: denne utgåva

en: Session
nn: Økt

en: Match
nn: Samsvar

en: Permissions
nn: Rettar

en: Your settings have been saved.
nn: Innstillingane dine har vorte lagra

en: Link color
nn: Lenkefarge

en: Shopping cart
nn: Handlevogn

en: Product
nn: Vare

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
nn: Passord og meir informasjon blei sendt til epost-adressa di.

en: Products
nn: Varer

en: Total:
nn: Sum:

en: Not published
nn: Ikkje publisert

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Unformatted
nn: Ikkje formatert

en: %title has been deleted.
nn: %title har blitt sletta

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: comment
nn: kommentar

en: Join
nn: Meld inn

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: !name field is required.
nn: !name feltet er påkrevd.

en: Read only
nn: Berre les

en: cancel
nn: avbryt

en: Processing
nn: Handsamar

en: disable
nn: deaktiver

en: Line break converter
nn: Linjeskiftkonverterar

en: Slogan
nn: Motto

en: Apply
nn: Bruk

en: Group description
nn: Beskriving av gruppe

en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv inn søkeorda dine

en: Delete role
nn: Slett rolle

en: Blocks
nn: Blokkar

en: The block has been created.
nn: Blokken er oppretta.

en: Menus
nn: Menyar

en: A valid date is required for %title.
nn: Ein gyldig dato er påkrevd for %title.

en: Relative
nn: Relativ

en: Above
nn: Over

en: Within
nn: Innan

en: Add another item
nn: Legg til ei ny rad

en: Float
nn: Flyttal

en: Index
nn: Indeks

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
nn: Signaturen din vil visast for alle på slutten av kommentarane dine.

en: 1 comment | @count comments
nn[0]: 1 kommentar
nn[1]: @count kommentarar

en: URL path settings
nn: Innstillingar for nettadresse

en: Page not found
nn: Sida finst ikkje

en: Language neutral
nn: Språknøytral

en: <Any>
nn: <Alle>

en: « first
nn: « første

en: last »
nn: siste »

en: 1 user | @count users
nn[0]: 1 brukar
nn[1]: @count brukarar

en: Package
nn: Pakke

en: Error saving user account.
nn: Feil oppstod ved lagring av brukarkonto

en: Aggregator
nn: Nyheitsinnsamlar

en: My account
nn: Min brukarkonto

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
nn: URL'en %url er ikkje gyldig. Skriv inn heile URL-en, til dømes http://www.example.com/feed.xml.

en: Book navigation
nn: Boknavigering

en: Add comment
nn: Legg til kommentar

en: !a comments per page
nn: !a kommentarar per side

en: 1 year | @count years
nn[0]: 1 år
nn[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
nn[0]: 1 veke
nn[1]: @count veker

en: 1 sec | @count sec
nn[0]: 1 sek
nn[1]: @count sek

en: Featured
nn: Framheva

en: contains
nn: inneheld

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Print
nn: Skriv ut

en: Account information
nn: Kontoinformasjon

en: Account
nn: Konto

en: authenticated user
nn: autentisert brukar

en: Default order
nn: Standard rekkjefølgje

en: Add new field
nn: Legg til eit nytt felt

en: Create field
nn: Opprett felt

en: Search content
nn: Søk i innhald

en: Containing any of the words
nn: Som inneheld kva som helst av dei følgjande orda

en: Containing the phrase
nn: Som inneheld frasen

en: Containing none of the words
nn: Som inneheld ingen av orda

en: Only of the type(s)
nn: Berre av typen/typane

en: Billing information
nn: Rekningsadresse

en: Or
nn: Eller

en: Configuration file
nn: Fil for oppsett

en: Error reporting
nn: Rapportering av feil

en: sort by @s
nn: sorter etter @s

en: After saving a new comment
nn: Etter å ha lagra ein ny kommentar

en: After deleting a comment
nn: Etter å ha sletta ein kommentar

en: Additional information
nn: Tilleggsinformasjon

en: View settings
nn: Innstillingar for visning

en: Translate
nn: Omset

en: Create @name
nn: Lag @name

en: View cart
nn: Vis handlevogna

en: anonymous user
nn: anonym brukar

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
nn: @module (<span class="admin-disabled">deaktivert</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
nn: @module (<span class="admin-enabled">aktivert</span>)

en: Show @count value(s)
nn: Vis @count verdi(ar)

en: starting from @count
nn: start frå @count

en: Search this site
nn: Søk på nettstaden

en: User account
nn: Brukarkonto

en: Acronym
nn: Akronym

en: 1 month | @count months
nn[0]: 1 månad
nn[1]: @count månader

en: List, edit, or add user roles.
nn: List, rediger eller legg til brukarroller.

en: Word verification
nn: Skjemakontroll

en: Direction
nn: Retning

en: Review order
nn: Sjå over tinginga

en: Update cart
nn: Oppdater handlevogna

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
nn: Takk for søknaden om ein brukarkonto. Før du kan ta den i bruk, må kontoen din først godkjennast av nettstadens administrator.<br />I mellomtida kan du lese velkomstmeldinga med ytterlegare informasjon, som er sendt til di epostaddresse.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
nn: Fila %file kunne ikkje lagrast. Ein ukjend feil oppstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
nn: Fila %name kunne ikkje lastast opp.

en: Starts with
nn: Startar med

en: First sidebar
nn: Fyrste sidestolpe

en: Book outline
nn: Bokstruktur

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: The comment you are replying to does not exist.
nn: Kommentaren du svarar på eksisterer ikkje.

en: Ends with
nn: Sluttar med

en: Dashboard
nn: Styringspanel

en: Search index
nn: Søkeindeks

en: @type %title has been created.
nn: @type %title har vorte oppretta.

en: @type %title has been updated.
nn: @type %title er oppdatert.

en: Add users
nn: Legg til brukarar

en: Delete link
nn: Slett lenke

en: Localization
nn: Lokalisering

en: Multilingual support
nn: Fleirspråksstøtte

en: Main menu
nn: Hovudmeny

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
nn: Oppretta ny brukarkonto for <a href="@url">%name</a>. Ingen epost er sendt.

en: Registration successful. You are now logged in.
nn: Registreringa var vellykka. Du er no innlogga.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
nn: Passord og annan informasjon er sendt på epost til den nye brukaren <a href="@url">%name</a>.

en: New user: %name (%email).
nn: Ny brukar: %name (%email).

en: date ical
nn: dato ical

en: The dates are invalid.
nn: Dato er ugyldig.

en: Repeats
nn: Gjentek seg

en: No description
nn: Ingen beskriving

en: Basic options
nn: Grunninnstillingar

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
nn: Skriv inn det nye passordet i begge felta for å endre passordet du har nå.

en: Disable rich-text
nn: Skru av tekstformatering.

en: Enable rich-text
nn: Skru på tekstformatering.

en: Abbreviation
nn: Forkorting

en: Contains any word
nn: Inneheld eit av orda

en: Contains all words
nn: Inneheld alle orda

en: asc
nn: Stigande

en: desc
nn: Synkande

en: Poll
nn: Avstemming

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
nn: Visninga "@display" treng ei adresse, men ingen adresse er definert.

en: Administration menu
nn: Administrasjonsmeny

en: Language settings
nn: Språkinnstillingar

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: sort ascending
nn: sorter aukande

en: sort descending
nn: sorter minkande

en: Header top
nn: Topptekst topp

en: Header bottom
nn: Topptekst botn

en: Allowed HTML tags: @tags
nn: Tillatne HTML-kodar: @tags

en: Ampersand
nn: og-tegnet

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
nn: Denne brukarkontoen sitt standardspråk for e-postar og føretrekt språk for nettstaden.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Datamaskinlesbart namn kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: The field has been created.
nn: Feltet har vorte oppretta.

en: Date and time
nn: Dato og tid

en: Signature settings
nn: Signaturinnstillingar

en: Delete picture
nn: Slett bilete

en: Check this box to delete your current picture.
nn: Kryss av denne boksen for å slette dette biletet

en: Edit role
nn: Rediger rolle.

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: %title is invalid.
nn: %title er ugyldig.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
nn: Det er ein feil i @field_name sin verdi #@delta

en: Page top
nn: Sidetopp

en: Page bottom
nn: Sideslutt

en: Library
nn: Bibliotek

en: Show End Date
nn: Vis sluttdato

en: Sidebar first
nn: Sidestolpe fyrst

en: Report to Mollom
nn: Rapporter til Mollom

en: Submitted by !username on !datetime
nn: Skrive av !username,  !datetime.

en: <em>Edit @type</em> @title
nn: <em>Rediger @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
nn: Du har ikke laga nokon innhaldstyper enno. Gå til <a href="@create-content">opprettingsida for innhaldstyper</a> for å legge til ein ny innhaldstype.

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
nn: Grunngje endringane dine. Dette vil hjelpe andre å forstå motivasjonen din.

en: Full content
nn: Heile innhaldet

en: Search result
nn: Søkeresultat

en: Edit shortcuts
nn: Endre snarvegar

en: Requires: !module-list
nn: Krevjer: !module-list

en: Required by: !module-list
nn: Krevjast av: !module-list

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nn: Skriv inn ee liste med ord skild med komma for å beskrive innhaldet ditt.

en: Fixed width
nn: Fast breidde

en: - Choose -
nn: - Val -

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
nn: Skriv inn bokstavane som du ser dei på biletet ovafor. Om du ikkje kan sjå dei trykker du "Lagre", så vil eit nytt bilete bli generert. Det vert ikkje gjort skilnad på store og små bokstavar.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
nn: For å sende inn skjemaet må du fylle ut skjemakontrollen nedafor

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
nn: Skriv inn ditt noverande passord for å endre %mail eller %pass. !request_new.

en: Current password
nn: Noverande passord

en: Wysiwyg profiles
nn: Wysiwyg profilar

en: Upload a new file
nn: Last opp ei ny fil

en: Footer first column
nn: Botntekst fyrste kolonne

en: Footer second column
nn: Botntekst andre kolonne

en: Footer third column
nn: Botntekst tredje kolonne

en: Footer fourth column
nn: Botntekst fjerde kolonne

en: Import files into your media library.
nn: Importer filer til biblioteket

en: Highlighted
nn: Utheva

en: Sidebar second
nn: Sidestolpe neste

en: Triptych first
nn: Triptych fyrste

en: Triptych middle
nn: Triptych midten

en: Triptych last
nn: Tritych siste

en: Main background
nn: Hovudbakgrunn

en: Sidebar background
nn: Bakgrunn for sidestolpe

en: Footer background
nn: Bakgrunn for botntekst

en: Field <strong>!column</strong> is mandatory and considered unique: only one item per !column value will be created.
nn: Feltet <strong>!column</strong> er obligatorisk og skal vere unikt: Berre eit objekt for kvar !column vert oppretta.

en: Fields <strong>!columns</strong> are mandatory and values in these columns are considered unique: only one entry per value in one of these columns will be created.
nn: Feltet <strong>!column</strong> er obligatorisk og skal vere unikt: Berre eit objekt for kvar !column vert oppretta.

en: Title and slogan
nn: Tittel og slagord

en: The word verification was not completed correctly. Please complete this new word verification and try again.
nn: Skjemakontrollen var ikkje korrekt fylt ut. Prøv ein gong til med eit nytt ord.

en: verify using audio
nn: Høyr på kontrollskjema

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
nn: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er skilnaden i tidssonen frå UTC. La dette stå blankt for å nytte tidspunktet for innsending av skjema.

[ctx: datetime]
en: All day
nn: Heile dagen

en: All Day
nn: Heile dagen

en: @current of @total
nn: @current av @total

en: (Machine name: @type)
nn: (Datamaskinnamn: @type)

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
nn: Om du ikkje skriv ein 'sluttdato' vert 'startdato' nytta.

en: @field_name Start date value #@delta
nn: @field_name Startdato @delta. verdi

en: !start-date to !end-date
nn: !start-date til !end-date

en: E.g., @date
nn: T.d @date

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
nn: Kvar @interval veke

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
nn: Kvar

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
nn: Etter @count gonger

[ctx: Date repeat]
en: On
nn: Til og med

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
nn: Siste repetisjon
