Colorbox (7.x-2.0-beta2) - en to fi translation catalogue (144 entries)

en: Slideshow
fi: Diaesitys

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Pages
fi: Sivut

en: On
fi: Käytössä

en: Yes
fi: Kyllä

en: None
fi: Ei mitään

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Default
fi: Oletus

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: Options
fi: Valinnat

en: Off
fi: Pois päältä

en: Custom
fi: Oma

en: Fields
fi: Kentät

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Current
fi: Tämänhetkinen

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Plain
fi: Puhdas

en: Close
fi: Sulje

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Fade
fi: Himmennä

en: Style
fi: Tyyli

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Title text
fi: Otsikkoteksti

en: Initial height
fi: Nimelliskorkeus

en: Initial width
fi: Nimellisleveys

en: Custom caption
fi: Kustomoitu alue

en: Extra settings
fi: Lisäasetukset

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: Next »
fi: Seuraava »

en: Per page gallery
fi: Sivugalleriakohtaisesti

en: Per post gallery
fi: Lähetyskohtainen galleria

en: No gallery
fi: Ei galleriaa

en: Slideshow settings
fi: Diaesityksen asetukset

en: Alt text
fi: Alt teksti

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Sinun täytyy lisätä useampia kenttiä tähän näkymään, ennen kuin voit käyttää tätä kenttää. Näillä kentillä voi olla <em>Piilota tämä kenttä</em> -valinta päällä. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: Max width
fi: Enimmäisleveys

en: Transition speed
fi: Esityksen nopeus

en: Scrollbars
fi: Vierityspalkit

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: Sets the speed of the fade and elastic transitions, in milliseconds.
fi: Asettaa himmennyksen ja elastisuuden nopeuden millisekunteina.

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1.
fi: Overlayn läpinäkyvyyden määrä. Vaihteluväli: 0 - 1.

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds.
fi: Asettaa diaesityksen nopeuden millisekunteina.

en: Text for the slideshow start button.
fi: Diaesityksen aloitusnapin teksti.

en: All pages except those listed
fi: Kaikki paitsi listatut sivut

en: Only the listed pages
fi: Vain listatut sivut

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Määrittele sivut käyttäen niiden polkuja. Syötä yksi riviä kohti. Merkki '*' toimii villinä korttina. Esimerkkeinä %blog blogeille tai %blog-villikortti jokaiselle henkilökohtaiselle blogille. %front on etusivu.

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: Max height
fi: Enimmäiskorkeus

en: Example 1
fi: Esimerkki 1

en: Example 2
fi: Esimerkki 2

en: Example 3
fi: Esimerkki 3

en: Example 4
fi: Esimerkki 4

en: Example 5
fi: Esimerkki 5

en: Transition type
fi: Esitystyyli

en: Elastic
fi: Joustava

en: The transition type.
fi: Esitystyyppi.

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
fi: Automaattinen diaesitys sisältöryhmälle / gallerialle.

en: Text format for the content group / gallery count. {current} and {total} are detected and replaced with actual numbers while Colorbox runs.
fi: Tämänhetkisen sisältöryhmän / gallerian lukumäärän tekstimuoto. {current} ja {total} tunnistetaan ja korvataan todellisilla numeroilla Colorboxin ollessa käynnissä.

en: Text for the previous button in a shared relation group.
fi: "Edellinen" napin teksti suhteellisessa jaetussa ryhmässä.

en: Text for the next button in a shared relation group.
fi: "Seuraava" napin teksti suhteellisessa jaetussa ryhmässä.

en: Text for the close button. The "Esc" key will also close Colorbox.
fi: Sulkemisnapin teksti. Myöskin "Esc" nappi sulkee Colorboxin.

en: Choose Colorbox compression level
fi: Valitse Colorboxin pakkaustaso

en: Production (Minified)
fi: Tuotanto (Minified)

en: Development (Uncompressed Code)
fi: Kehitys (pakkaamaton koodi)

en: {current} of {total}
fi: {current} / {total}

en: « Prev
fi: « Edellinen

en: Adjust Colorbox settings.
fi: Säädä Colorboxin asetuksia

en: Slideshow autostart
fi: Diaesityksen automaattinen käynnistys

en: If the slideshow should automatically start to play.
fi: Käynnistetäänkö diaesitys autimaattisesti.

en: Slideshow speed
fi: Diaesityksen nopeus

en: Start slideshow
fi: Aloita diaesitys

en: Stop slideshow
fi: Lopeta diaesitys

en: Text for the slideshow stop button.
fi: Diaesityksen lopetusnapin teksti.

en: Insert module settings
fi: Insert moduulin asetukset

en: Insert image gallery
fi: Lisää kuvagalleria

en: Should the gallery be all images on the page (default) or disabled.
fi: Näytetäänkö galleriassa kaikki kuvat yhdellä sivulla (oletus) vai poistetaanko se käytöstä.

en: Styles and options
fi: Tyylit ja vaihtoehdot

en: Select the style to use for the Colorbox. The example styles are the ones that come with the Colorbox plugin. Select "None" if you have added Colorbox styles to your theme.
fi: Valitse Colorboxin tyyli. Esimerkkityylit ovat samat kuin Colorbox pluginnin mukana tulevat. Valitse "Ei mikään" jos olet lisännyt Colorbox tyylejä teemaasi.

en: Use the default or custom options for Colorbox.
fi: Käytä Colorboxin oletusasetuksia tai kustomoituja asetuksia.

en: Overlay close
fi: Sulje overlay

en: Enable closing ColorBox by clicking on the background overlay.
fi: Ota käyttöön Colorboxin sulkeminen klikkaamalla taustan overlayta.

en: Set a maximum width for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta enimmäisleveys ladatulle sisällölle. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Set a maximum height for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta enimmäiskorkeus ladatulle sisällölle. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Enable Colorbox load
fi: Ota käyttöön Colorbox lataus

en: Colorbox trigger
fi: Colorbox liipasin

en: Trigger field
fi: Liipasinkenttä

en: Select the field that should be turned into the trigger for the Colorbox.  Only fields that appear before this one in the field list may be used.
fi: Valitse kenttä joka muutetaan Colorboxin liipasimeksi. Ainoastaan alla näkyvät kentät ovat käytettävissä.

en: Automatic generated Colorbox gallery
fi: Automaattisesti luotu Colorbox galleria

en: Enable Colorbox gallery using a generated gallery id for this view.
fi: Ota Colorbox galleria käyttöön käyttäen tälle näkymälle luotua galleria ID:tä.

en: Custom Colorbox gallery
fi: Kustomoitu Colorbox galleria

en: Enable Colorbox gallery with a given string as gallery. Overrides the automatically generated gallery id above.
fi: Ota Colorbox galleria käyttöön käyttäen galleriana merkkijonoa. Ohittaa automaattisesti luodun galleria ID:n.

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: At least @a
fi: Vähintään @a

en: Enable Colorbox inline
fi: Ota käyttöön Colorbox inline

en: This enables custom links that can open inline content in a Colorbox. Add the class "colorbox-inline" to the link and build the url like this "?width=500&height=500&inline=true#id-of-content". Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
fi: Tämä mahdollistaa kustomoidut linkit jotka voivat avata sisältöä Colorboxissa. Lisää luokka "colorbox-inline" linkkiin ja rakenna verkko-osoite muotoon "?width=500&height=500&inline=true#sisällon-id". Muut moduulit saattavat aktivoida tämän helppoa Colorbox integraatiota varten.

en: Stockholm Syndrome
fi: Tukholman syndrooma

en: Specify the height of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Määrittele Colorbox ponnahdusikkunan korkeus. Koska sisältö on dynaamista, emme voi tunnistaa tätä arvoa automaattisesti. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Specify the width of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Määrittele Colorbox ponnahdusikkunan leveys. Koska sisältö on dynaamista, emme voi tunnistaa tätä arvoa automaattisesti. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Select which image style to use for viewing images in the colorbox.
fi: Valitse kuvien näyttämiseen colorboxissa käytettävä tyyli.

en: Colorbox image style
fi: Colorboxin kuvatyyli

en: Colorbox image style: @style
fi: Colorboxin kuvatyyli: @style

en: Colorbox image style: Original image
fi: Colorboxin kuvatyyli: Alkuperäinen kuva

en: The Colorbox popup content. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Colorbox ponnahdusikkunan sisältö. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit syöttää arvot tästä näkymästä allaolevien "kovauskuvioiden" perusteella.

en: The Colorbox Caption. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Colorbox kappaleen sisältö. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit syöttää arvot tästä näkymästä allaolevien "kovauskuvioiden" perusteella.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fi: <p>Seuraavat korvauskuviot ovat tarjolla tälle kentälle. Huomaa että renderöintijärjestyksestä johtuen et voi käyttä kenttiä jotka tulevat tämän kentän jälkeen; jos tarvitset kentän jota ei ole listattu tähän, muuta kenttien järjestystä.
    Jos haluat merkit %5B ja %5D, käytä HTML-merkkikoodeja '%5B' tai '%5D' tai ne tulevat korvatuiksi välilyönnillä.</p>

en: Colorbox plugin settings
fi: Colorbox pluginnin asetukset

en: This enables custom links that can open forms and paths in a Colorbox. Add the class "colorbox-load" to the link and build the url like this for forms "/colorbox/form/[form_id]?destination=some_path&width=500&height=500" and like this for paths "[path]?width=500&height=500&iframe=true" or "[path]?width=500&height=500" if you don't want an iframe. Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
fi: Tämä mahdollistaa kustomoidut linkit jotka voivat avata lomakkeita ja polkuja Colorboxissa. Lisää luokka "colorbox-load" linkkiin ja rakenna lomakkeiden verkko-osoite muotoon "/colorbox/form/[form_id]?destination=some_path&width=500&height=500" ja polkujen verkko-osoite muotoon "[path]?width=500&height=500&iframe=true" tai "[path]?width=500&height=500"" jos et halua iframea. Muut moduulit saattavat aktivoida tämän helppoa Colorbox integraatiota varten.

en: Entity title
fi: Entiteetin otsikko

en: Set the initial width, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta nimellisyysleveys ennen sisällön lataamista. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Set the initial height, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta nimellisyyskorkeus ennen sisällön lataamista. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: If the ColorBox should be displayed in a fixed position within the visitor's viewport or relative to the document.
fi: Näytetäänkö Colorbox kiinteässä kohdassa käyttäjän ruutua vaiko suhteessa dokumenttiin.

en: Caption shortening
fi: Kappaleen lyhennys

en: If the caption should be made shorter in the Colorbox to avoid layout problems. The default is to shorten for the example styles, they need it, but not for other styles.
fi: Lyhennetäänkö kappale Colorboxissa ulkoasuongelmien välttämiseksi. Oletuksena esimerkkityyleillä kappaleet lyhennetään mutta muille tyyleille lyhennystä ei oletuksena tehdä.

en: Caption max length
fi: Kappaleen enimmäispituus

en: Hide (do not display image)
fi: Piilota (älä näytä kuvaa)

en: Image style to use in the Colorbox.
fi: Colorboxissa käytettävä kuvatyyli.

en: Per field in post gallery
fi: Lähetyksen kenttäkohtainen galleria

en: Per field in page gallery
fi: Sivukenttäkohtainen galleria

en: Gallery (image grouping)
fi: Galleria (kuvien ryhmittely)

en: How Colorbox should group the image galleries.
fi: Tapa jolla Colorboxin tulee ryhmitellä kuvagalleriat.

en: Custom gallery
fi: Kustomoitu galleria

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Kaikki saman galleria-arvon kuvat ryhmitellään yhteensä samalle sivulle. Se saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Kustomoitu galleria kenttä saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Colorbox gallery type: @type
fi: Colorbox gallerian tyyppi: @type

en: Colorbox caption: @type
fi: Colorboxin kappale: @type

en: If false, Colorbox will hide scrollbars for overflowing content. This could be used on conjunction with the resize method for a smoother transition if you are appending content to an already open instance of Colorbox.
fi: Mikäli FALSE, Colorbox piilottaa vierityspalkit ylimenevälle sisällölle. Tätä voidaan käyttää saamaan aikaan sujuvampi vaihto sisältöjen välillä jos lisäät sisältöä jo sillä hetkellä auki olevaan Colorbox instanssiin.

en: Colorbox Start slideshow
fi: Colorbox Aloita diaesitys

en: Colorbox Stop slideshow
fi: Colorbox Pysäytä diaesitys

en: Colorbox current text
fi: Colorbox tämänhetkinen teksti

en: Text for the content group / gallery count
fi: Teksti sisältöryhmälle / gallerialaskurille

en: Colorbox Previous
fi: Colorbox Edellinen

en: Colorbox Next
fi: Colorbox Seuraava

en: Colorbox Close
fi: Colorbox Sulje

en: Text for the close button.
fi: Sulkemisnapin teksti.

en: Custom (with tokens)
fi: Kustomoitu (korvauskuvioiden kanssa)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
fi: Korvauskuviotuen mahdollistamiseksi sinun on asennettava <a href="@token_url">token moduuli</a>.

en: A light-weight, customizable lightbox plugin for jQuery 1.4.3+.
fi: Kevyt, kustomoitava lightbox pluginni jQuery versiolle 1.4.3+.

en: Show Colorbox on specific pages
fi: Näytä Colorbox määritellyillä sivuilla
