Simplenews (6.x-2.0-alpha3) - en to fi translation catalogue (344 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Status
fi: Tila

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Subscribers
fi: Tilaajat

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Unsubscribe
fi: Peru tilaus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Action
fi: Toiminto

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Reset
fi: Palauta

en: None
fi: Ei mitään

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Weight
fi: Paino

en: Single
fi: Yksinkertainen

en: none
fi: ei yhtään

en: edit
fi: muokkaa

en: Export
fi: Vie

en: Save
fi: Tallenna

en: Update
fi: Päivitys

en: Format
fi: Muoto

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Issues
fi: Julkaisut

en: Issue
fi: Numero

en: n/a
fi: ei mitään

en: Subscription settings
fi: Tilauksen asetukset

en: Subscriptions
fi: Tilaukset

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Block message
fi: Seliteteksti

en: User
fi: Käyttäjä

en: action
fi: toiminto

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Error
fi: Virhe

en: Are you sure you want to delete %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa %title?

en: Activated
fi: Aktivoitu

en: Update options
fi: Päivitysvaihtoehdot

en: Published
fi: Julkaistu

en: Filter
fi: Suodatus

en: Term
fi: Termi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Delete all
fi: Poista kaikki

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: email
fi: sähköpostiosoite

en: Email format
fi: Sähköpostin muoto

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Email subject
fi: Sähköpostin otsikko

en: Sent
fi: Lähetetty

en: E-Mail
fi: Sähköpostiosoite

en: Defaults
fi: Oletusasetukset

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Pending
fi: Odottaa

en: normal
fi: normaali

en: No items selected.
fi: Yhtään kohdetta ei ole valittuna.

en: The update has been performed.
fi: Päivitys on suoritettu.

en: Cron throttle
fi: Cron-ajon lähetysrajoitus

en: Source
fi: Lähde

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Configure permissions
fi: Säädä käyttöoikeuksia

en: From email address
fi: Lähettäjän sähköpostiosoite

en: Deleted term %name.
fi: Termi %name poistettu.

en: Created new term %name.
fi: Luotiin uusi termi %name.

en: Activation
fi: Aktivointi

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Testing
fi: Testaus

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: low
fi: alhainen

en: high
fi: korkea

en: Double
fi: Kaksinkertainen

en: Updated vocabulary %name.
fi: Sanasto %name päivitetty.

en: 1 week
fi: 1 viikko

en: From name
fi: Lähettäjältä

en: Newsletter
fi: Uutiskirje

en: Newsletters
fi: Uutiskirjeet

en: Activate
fi: Aktivoi tilaus

en: Subscribed to
fi: Tilattu uutiskirje

en: Newsletter subscriptions
fi: Uutiskirjeiden tilaukset

en: Newsletter issue
fi: Uutiskirje

en: List newsletters
fi: Listaa uutiskirjeet

en: Add newsletter
fi: Lisää uutiskirje

en: highest
fi: suurin

en: lowest
fi: pienin

en: Request receipt
fi: Pyydä kuittaus

en: Send one test newsletter to the test address
fi: Lähetä yksi testiuutiskirje testiosoitteeseen

en: Send newsletter
fi: Lähetä uutiskirje

en: Newsletter vocabulary
fi: Uutiskirjeen luokittelusanasto

en: Current newsletter subscriptions
fi: Tämänhetkiset uutiskirjetilaukset

en: My newsletters
fi: Omat uutiskirjeeni

en: Current subscriptions
fi: Tilatut uutiskirjeet

en: Newsletter: @title
fi: Uutiskirje: @title

en: Stay informed on our latest news!
fi: Pysy ajantasalla ja tilaa uutiskirje!  Vahvista tilaus/peruminen avaamalla sähköpostiosoitteeseesi lähetettävä linkki.

en: Display link to previous issues
fi: Näytä linkki aiempiin uutiskirjeisiin

en: Display previous issues
fi: Näytä aiemmat uutiskirjeet

en: Number of issues to display
fi: Näytettävien uutiskirjeiden määrä

en: Display RSS-feed icon
fi: Näytä RSS-ikoni

en: Manage my subscriptions
fi: Liity/eroa uutiskirjeistä

en: Previous issues
fi: Aiemmat uutiskirjeet

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
fi: Valitse uutiskirjeet, jotka haluat tilata. Valinnan poistaminen peruu tilauksen.

en: Subscriptions for %mail
fi: Tilaukset osoitteeseen %mail

en: Manage your newsletter subscriptions
fi: Hallinnoi uutiskirjetilauksia

en: You must select at least one newsletter.
fi: Valitse vähintään yksi uutiskirje.

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
fi: Osoitteen %mail uutiskirjetilaukset päivitettiin.

en: all newsletters
fi: kaikki uutiskirjeet

en: orphaned newsletters
fi: orvot uutiskirjeet

en: Show issues from
fi: Näytä uutiskirjeet

en: No newsletters available.
fi: Uutiskirjeitä ei saatavilla.

en: Inactive: no newsletters will be sent
fi: Passiivinen: uutiskirjeitä ei lähetetä

en: Active: user will receive newsletters
fi: Aktiivinen: käyttäjä vastaanottaa uutiskirjeitä

en: Not sent
fi: Ei lähetetty

en: All newsletters
fi: Kaikki uutiskirjeet

en: Subscription filters
fi: Tilaussuodattimet

en: Inactivate
fi: Laita tilaus pois päältä

en: No subscriptions available.
fi: Ei uutiskirjeiden tilauksia.

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa nämä tilaustiedot?

en: The subscriptions have been deleted.
fi: Tilaus poistettu

en: The following addresses were added or updated: %added.
fi: Seuraavaarat osoitteet lisättiin tai päivitettiin: %added.

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
fi: Osoitteet lisättiin seuraavien uutiskirjeiden tilaajiksi: %newsletters.

en: No addresses were added.
fi: Osoitteita ei lisätty.

en: The following addresses were invalid: %invalid.
fi: Seuraavat sähköpostiosoitteet olivat virheellisiä: %invalid.

en: Active users
fi: Aktiiviset käyttäjät

en: Inactive users
fi: Passiiviset käyttäjät

en: No addresses were found.
fi: Osoitteita ei löytynyt.

en: Sender information
fi: Lähettäjän tiedot

en: HTML to text conversion
fi: HTML-tekstimuunnos

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
fi: Kun uutiskirjeesi lähetetään vain teksti -muodossa, nämä asetukset vaikuttavat siihen, kuinka tekstimuunnos tehdään.

en: Hyperlink conversion
fi: Hyperlinkkien muuntaminen

en: Default newsletter options
fi: Uutiskirjeen oletusasetukset

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
fi: Oletusasetukset voidaan ylittää uutiskirjeen muokkauslomakkeella.

en: Allow test address override
fi: Mahdollista testiosoitteen vaihto

en: Synchronize with account
fi: Synkronoi käyttäjätilien kanssa

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
fi: Yhden cron-ajon aikana lähetettävien uutiskirjeiden määrä. Epäonnistuneet lähetykset lasketaan mukaan.

en: Log emails
fi: Kirjaa lähetetyt uutiskirjeet lokiin

en: Newsletter name
fi: Uutiskirjeen nimi

en: edit newsletter
fi: muokkaa uutiskirjettä

en: There are currently no newsletter series.
fi: Ei uutiskirjeitä.

en: You can create different newsletters (or subjects) to categorize your news (e.g. Cats news, Dogs news, ...).
fi: Voit julkaista useita eri aiheisia uutiskirjeitä uutisten kategorisoimiseksi (esimerkiksi Koirauutiset, Kissauutiset, ...).

en: Updated term %name.
fi: Päivitettiin termi %name.

en: Newsletter %title has been deleted.
fi: Uutiskirje %title poistettu

en: Confirm subscription
fi: Vahvista uutiskirjeen tilaus

en: plain
fi: vain teksti

en: html
fi: HTML

en: administer newsletters
fi: uutiskirjeiden ylläpito

en: send newsletter
fi: uutiskirjeen lähettäminen

en: subscribe to newsletters
fi: uutiskirjeiden tilaaminen

en: Subscriber
fi: Tilaaja

en: Subscriber ID
fi: Tilaajan ID

en: Email addresses
fi: Sähköpostiosoitteet

en: Email options
fi: Sähköpostiasetukset

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: The sender's email address you supplied is not valid.
fi: Antamasi lähettäjän sähköpostiosoite ei ole kelvollinen.

en: Immediate
fi: Älä säilytä

en: 2 weeks
fi: 2 viikkoa

en: A description of the newsletter. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
fi: Uutiskirjeen kuvaus. Näytetään taxonomy/term -sivuilla ja RSS syötteissä.

en: Newsletters are displayed in ascending order by weight.
fi: Uutiskirjeet näytetään painon mukaan nousevassa järjestyksessä

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
fi: Liitä linkit numeroituna viiteluettelona.

en: Display hyperlinks inline with the text
fi: Näytä linkit tekstin seassa.

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
fi: Huomaa: Kaikki tämän uutiskirjeen tilaukset häviävät.

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
fi: Sähköpostierotteet on eroteltava pilkulla, välilyönnillä tai rivinvaihdolla.

en: Subscribe to
fi: Tilaa

en: Site default language
fi: Sivuston oletuskieli

en: Anonymous user preferred language
fi: Anonyymin käyttäjän suosituskieli

en: Subscriptions matching the selected states will be exported.
fi: Valittuja ehtoja vastaavat tilaukset viedään.

en: Subscriptions matching the selected newsletters will be exported.
fi: Valittuja ehtoja vastaavat uutiskirjeet viedään.

en: Export results
fi: Viennin tulokset

en: Unsubscribe from
fi: Peru tilaus

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
fi: Tilaukset sähköpostiosoitteisiin peruttiin seuraavista uutiskirjeistä: %newsletters.

en: No addresses were removed.
fi: Sähköpostiosoitteita ei poistettu.

en: Content types to be used as newsletter.
fi: Uutiskirjeenä käytettävät sisältötyypit.

en: <select>
fi: <valitse>

en: This vocabulary identifies newsletter series. Note that changing this vocabulary will require existing newsletters to be re-tagged and activated newsletter blocks to be re-activated.
fi: Tätä luokittelusanastoa käytetään uutiskirjesarjojen tunnistamiseen. Huomaa, että sanaston muuttaminen vaatii olemassaolevien uutiskirjeiden uudelleenluokittelun ja aktivoitujen uutiskirjelohkojen uudelleenaktivoinnin.

en: Default newsletter format.
fi: Uutiskirjeen oletusmuoto.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
fi: Huomaa, että monet sähköpostiohjelmat jättävät huomioimatta sähköpostin prioriteettiasetuksen.

en: Request a Read Receipt from your newsletters. A lot of email programs ignore these so it is not a definitive indication of how many people have read your newsletter.
fi: Pyydä "Lukijan kuittaus" uutiskirjeisiisi. Monet sähköpostiohjelmat sivuttavat nämä, joten asetus ei ole täsmällinen tunnistin sille, kuinka moni on lukenut uutiskirjeesi.

en: Default send action
fi: Lähetyksen oletustoiminto

en: Test addresses
fi: Testiosoitteet

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses. The override function allows to override these addresses in the newsletter editing form.
fi: Anna pilkuin eroteltu lista testisähköpostiosoitteina käytettävistä sähköpostiosoitteista.  Ohitustoiminto tekee mahdolliseksi ohittaa nämä osoitteet uutiskirjeen muokkauslomakkeessa.

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
fi: Oletussähköpostiosoite jota käytetään vain vahvistuksiin. Voit asettaa lähettäjän sähköpostiosoitteen jokaiselle eri uutiskirjeelle asetukset sivulta.

en: Use cron to send newsletters
fi: Anna cron-ajon ohjata uutiskirjeiden lähetystä

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
fi: Cron-ajo ei saa ylittää PHP:n maksimisuoritusaikaa %max sekuntia.

en: Mail spool expiration
fi: Uutiskirjeiden varastointi

en: Confirmation emails
fi: Vahvistusviestit

en: Body text of subscribe email
fi: Tilausvahvistusviestin teksti

en: Body text for already subscribed visitor
fi: Viesti, joka lähetetään käyttäjän antamaan osoitteeseen, mikäli osoitteeseen on jo aiemmin tilattuna uutiskirje

en: Body text of unsubscribe email
fi: Perumisviestin teksti

en: Body text for not yet subscribed visitor
fi: Viesti, joka lähetetään käyttäjän antamaan osoitteeseen, mikäli osoitteeseen ei ole aiemmin tilattuna uutiskirjettä

en: The email address you supplied is not valid.
fi: Annettu sähköpostiosoite ei ole kelvollinen.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
fi: Saat pian sähköpostiisi vahvistusviestin ja lisäohjeita, joita noudattamalla uutiskirjeen tilaus astuu voimaan.

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
fi: Haluatko varmasti lisätä käyttäjän %user uutiskirjeen %newsletter tilaajaksi?

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
fi: %user lisättiin %newsletter postituslistalle.

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjän %user %newsletter -uutiskirjeen tilaajalistalta?

en: Sent status
fi: Lähetystila

en: Missing newsletter vocabulary. Please set a vocabulary at <a href="@settings">Simplenews settings</a>.
fi: Uutiskirjeen luokittelusanastoa ei löydy. Aseta luokittelusanasto <a href="@settings">Simplenewsin asetuksista</a>.

en: No newsletter term is selected, the newsletter taxonomy term is probably not configured correctly.<br /> Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
fi: Uutiskirjeen termiä ei ole valittu, uutiskirjeen luokittelutermiä ei todennäköisesti ole asetettu kelvollisesti.<br /> Tarkista ja <strong>tallenna</strong> <a href="@settings">Simplenews yleiset asetukset</a>.

en: Test email address is empty.
fi: Testisähköpostiosoite on tyhjä.

en: Invalid email address %mail.
fi: Virheellinen sähköpostiosoite %mail.

en: Missing test email address.
fi: Testisähköpostiosoite puuttuu.

en: Newsletter %title was deleted.
fi: Uutiskirje %title poistettiin.

en: This is the designated simplenews vocabulary.
fi: Tämä on uutiskirjeille varattu luokittelusanasto.

en: Invalid vocabulary setting detected. Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
fi: Havaittu kelpaamaton luokittelusanaston asetus. Tarkista ja <strong>tallenna</strong> the <a href="@settings">Simplenewsin yleiset asetukset</a>.

en: Send action
fi: Lähetystoiminta

en: Test email addresses
fi: Testisähköpostiosoitteet

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses.
fi: Anna pilkuin eroteltu lista sähköpostiosoitteita, joita käytetään testisähköpostiosoitteina.

en: Email priority
fi: Sähköpostin prioriteetti

en: All subscriptions to newsletter %newsletter have been deleted.
fi: Kaikki uutiskirjeen %newsletter tilaukset on poistettu.

en: Subscription interface
fi: Uutiskirjetilauksen käyttöliittymä

en: Subscription form
fi: Uutiskirjetilauksen lomake

en: Link to form
fi: Linkki lomakkeeseen

en: Note: this requires permission 'subscribe to newsletters'.
fi: Huomaa: tämä vaatii käyttöoikeuden 'uutiskirjeiden tilaaminen'.

en: You have been subscribed.
fi: Uutiskirjetilauksesi on nyt voimassa.

en: You have been unsubscribed.
fi: Uutiskirjetilauksesi on nyt peruttu.

en: Newsletter sent.
fi: Uutiskirje lähetetty.

en: Newsletter pending.
fi: Uutiskirje odottaa lähtemistä.

en: Unassigned newsletter
fi: Määrittelemätön

en: Sent via Mime Mail
fi: Lähetetty Mime Mailin kautta.

en: Cron throttle setting
fi: Cron-ajon lähetysrajoitusasetus

en: Simplenews publishes and sends newsletters to lists of subscribers. Both anonymous and authenticated users can opt-in to different mailing lists.
fi: Simplenews julkaisee ja lähettää uutiskirjeitä tilaajalistoille. Sekä anonyymit että tunnistautuneet käyttäjät voivat liittyä eri postituslistoille.

en: Simplenews uses nodes for <strong>newsletter issues</strong>. Newsletter issues are grouped by a <strong>newsletter taxonomy term</strong>. Node type and vocabulary are selectable. A newsletter is send to all email addresses which are subscribed to the newsletter. Newsletter issues can be sent only once. Large mailings should be sent by cron to balance the mailserver load.
fi: Simplenews käyttää solmuja (nodes) <strong>uutiskirjejulkaisuissa</strong>. Uutiskirjejulkaisut ryhmitellään <strong>luokittelutermien mukaan</strong>. Solmutyypit ja sanastot ovat valittavissa. Uutiskirjeet lähetetään kaikille sen tilanneille käyttäjille. Uutiskirjejulkaisut voidaan lähettää vain kertaalleen. Suuret sähköpostilistat on hyvä lähettää cronin kautta palvelinkuorman tasaamiseksi.

en: Simplenews adds elements to the newsletter node add/edit form to manage newsletter format and sending of the newsletter issue. A newsletter issue can be sent for test before sending officially.
fi: Simpenews lisää elementtejä uutiskirjenoodin lisää/muokkaa -lomakkeeseen uutiskirjeen lähettämistä ja muodon määrittelyä varten. Uutiskirjeestä on mahdollista tehdä testilähetys ennen sen virallista lähettämistä.

en: Configure Simplenews
fi: Simplenewsin asetukset

en: Enable a newsletter <a href="@admin_blocks">subscription block</a>.
fi: Ota käyttöön uutiskirjeen <a href="@admin_blocks">tilauslohko</a>.

en: Manage your <a href="@newsletters">newsletters</a>, <a href="@sent">sent newsletters</a> and <a href="@subscriptions">subscriptions</a>.
fi: Ylläpidä <a href="@newsletters">uutiskirjeitäsi</a>, <a href="@sent">lähetettyjä uutiskirjeitäsi</a> ja <a href="@subscriptions">uutiskirjetilauksiasi</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Simplenews</a>.
fi: Lisätietoja saat Drupal käsikirjan sivulta <a href="@handbook">Simplenews</a>.

en: Set default send options at <a href="@configuration">Administer > Site configuration > Simplenews > Newsletter</a>.
fi: Lähetyksen oletusasetukset tehdään sivulla <a href="@configuration">Ylläpito > Sivuston asetukset > Simplenews > Uutiskirje</a>.

en: Set newsletter specific options at <a href="@configuration">Administer > Content management > Newsletters > Newsletters</a>.
fi: Uutiskirjekohtaiset asetukset tehdään sivulla <a href="@configuration">Ylläpito > Sisällönhallinta > Uutiskirjeet > Uutiskirjeet</a>.

en: These settings are default to all newsletters. Newsletter specific settings can be found at the <a href="@page">newsletter's settings page</a>.
fi: Nämä ovat oletusasetukset kaikille uutiskirjeille. Uutiskirjekohtaiset asetukset löytyvät <a href="@page">uutiskirjeiden asetussivulta</a>.

en: Email: Plain
fi: Sähköposti: pelkkä teksti

en: Email: HTML
fi: Sähköposti: HTML

en: @newsletter feed
fi: @newsletter syöte

en: Unsubscribe from this newsletter
fi: Uutiskirjeen tilauksen peruminen

en: This is a test version of the newsletter.
fi: Tämä on uutiskirjeen testiversio.

en: Attempt to unsubscribe from non existing newsletter term ID %id
fi: Yritettiin perua jo poistetun uutiskirjeen tilaus (termin ID %id)

en: User %email deleted from the mailing list.
fi: Osoite %email poistettu postituslistalta.

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to
fi: Lähtevä sähköposti. Viestin tyyppi: %type<br />Otsikko: %subject<br /> Vastaanottaja: %to

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
fi: Lähetävä sähköposti. Viestin tyyppi: %type<br />Aihe: %subject<br />Vastaanottaja: %to %mimemail

en: Outgoing email failed. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
fi: Sähköpostin lähteminen epäonnistui. Viestin tyyppi: %type<br />Aihe: %subject<br />Vastaanottaja: %to %mimemail

en: administer simplenews subscriptions
fi: simplenewsin tilausten ylläpito

en: administer simplenews settings
fi: simplenewsin asetusten ylläpito

en: Manage newsletters and subscriptions.
fi: Uutiskirjeiden ja tilausten ylläpito.

en: List, add and edit newsletter series.
fi: Luetteloi, lisää ja muokkaa uutiskirjeitä.

en: Newsletter subscription management.
fi: Uutiskirjeiden tilausten hallinta.

en: Mass subscribe
fi: Massatilaus

en: Mass unsubscribe
fi: Massaperuminen

en: Manage simplenews configuration.
fi: Ylläpidä simplenews asetuksia.

en: Simplenews content type and vocabulary settings.
fi: Simplenewsin sisältötyypin- ja sanaston asetukset.

en: Newsletter default settings and sender data.
fi: Uutiskirjeiden oletusasetukset ja lähettäjätiedot.

en: Subscription settings, opt-in/out confirmation email text.
fi: Tilausten asetukset, tilaus- ja perumisviestien tekstit.

en: Send mail
fi: Lähetä sähköposti

en: Send mail, cron and debug options.
fi: Sähköpostin lähettämisen, cron-ajon ja ohjelmistotestauksen valinnat.

en: Boolean indicating the status of the subscription.
fi: Tilauksen tilaa kuvaava boolean-arvo.

en: The subscription email address.
fi: Tilauksen sähköpostiosoite.

en: The {users}.uid that has the same email address.
fi: Käyttäjä {users}.uid, jolla on sama sähköpostiosoite.

en: Anonymous subscriber preferred language. Empty for authenticated users.
fi: Kirjautumattomien käyttäjien suositeltu kieli. Tyhjä kirjautuneille käyttäjille.

en: The {term_data}.tid (= newsletter series) this issue belongs to.
fi: Termin tunnus {term_data}.tid (= uutiskirje), johon tämä uutiskirjeen numero tuuluu.

en: Format of the newsletter (plain or html).
fi: Uutiskirjeen muoto (vain teksti tai HTML)

en: The {simplenews_subscriptions}.snid who is subscribed.
fi: Uutiskirjeen tilaajat {simplenews_subscriptions}.snid.

en: The newsletter series ({term_data}.tid) the subscriber is subscribed to.
fi: Uutiskirjeet ({term_data}.tid) jotka uutiskirjeen tilaaja on tilannut.

en: Spool for temporary storage of newsletter emails.
fi: Uutiskirje

en: The primary identifier for a mail spool record.
fi: Sähköpostijonon primäärinen tunnus.

en: The {node}.nid of this newsletter.
fi: Uutiskirjeen {node}.nid.

en: The {node}.vid of this newsletter.
fi: Uutiskirjeen {node}.vid .

en: The {term_data}.tid this newsletter issue belongs to.
fi: {term_data}.tid johon uutiskirjeen numero kuuluu.

en: The time status was set or changed.
fi: Aikaleima asetettiin tai muutettiin.

en: Simplenews installation instructions are available on the <a href="!simplenews_help">Simplenews help page</a>.
fi: Simplenewsin asennusohjeet ovat saatavana <a href="!simplenews_help">Simplenewsin ohjesivulta</a>.

en: The installation of Simplenews was not successful.
fi: Simpenewsin asennus epäonnistui.

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
fi: Uutiskirjeen tilaajien sähköpostiosoitteisiin lähetettävä uutiskirjejulkaisu.

en: @site_name newsletter
fi: @site_name uutiskirje

en: Send newsletters to subscribed email addresses.
fi: Lähetä uutiskirjeet tilaajien sähköpostiosoitteisiin.

en: Send single simplenews newsletter
fi: Lähetä yksittäinen uutiskirje

en: Send pending simplenews newsletters
fi: Lähetä odottavat uutiskirjeet

en: Subscribe the user to a newsletter
fi: Tilaa käyttäjälle uutiskirje

en: Unsubscribe the user from a newsletter
fi: Peru uutiskirjeen tilaus

en: The newsletter issue to send
fi: Lähetettävä uutiskirje

en: Allow to resend newsletter
fi: Salli uudelleenlähetys

en: Please select a newsletter issue.
fi: Valitse uutiskirje.

en: You have been subscribed to newsletter %newsletter.
fi: Sinut on liitetty uutiskirjeen %newsletter tilaajalistalle.

en: The newsletter series the user will be subscribed to.
fi: Käyttäjälle tilattavat uutiskirjeet.

en: You have been removed from the %newsletter subscription list.
fi: Sinut on poistettu uutiskirjeen %newsletter tilaajalistalta.

en: The newsletter series the user will be unsubscribed from.
fi: Uutiskirjeet, joiden tilaajalistoilta käyttäjä poistetaan.

en: After a user has been subscribed
fi: Sen jälkeen, kun käyttäjä on tilannut uutiskirjeen

en: After a user has been unsubscribed
fi: Sen jälkeen, kun käyttäjä on perunut uutiskirjeen tilauksen

en: Simplenews newsletter %title send.
fi: Simplenews-uutiskirje %title lähetetty.

en: Simplenews cron executed.
fi: Simplenews cron-ajo suoritettu.

en: User %name subscribed to newsletter %newsletter.
fi: Käyttäjä %name tilasi uutiskirjeen %newsletter.

en: User %name unsubscribed from newsletter %newsletter.
fi: Käyttäjä %name perui uutiskirjeen %newsletter tilauksen.

en: Simplenews action
fi: Simplenews-toiminto

en: Provide actions for Simplenews.
fi: Simplenews-moduulille tarjotut toiminnot.

en: subscribed
fi: tilannut

en: unsubscribed
fi: ei tilannut

en: When checked subscriptions will be synchronized with site accounts. When accounts are deleted, subscriptions with the same email address will be removed. When site accounts are blocked/unblocked, subscriptions will be deactivated/activated. When not checked subscriptions will be unchanged when associated accounts are deleted or blocked.
fi: Valitut tilaukset synkronoidaan käyttäjätilien kanssa. Kun käyttäjätili poistetaan, myös käyttäjän sähköpostiosoitteeseen liittyvät uutiskirjetilaukset perutaan. Kun käyttäjätili suljetaan tai avataan uudelleen, käyttäjätiliin liittyvät uutiskirjetilaukset perutaan tai aktivoidaan uudelleen. Kun kohta ei ole valittuna, käyttäjätilimuutokset eivät vaikuta uutiskirjetilauksiin.

en: These content type(s) are used as newsletter. They can be set in !simplenews_settings.
fi: Näitä sisältötyyppejä käytetään uutiskirjeinä. Niitä voidaan määritellä sivulla !simplenews_settings.

en: The name of this newsletter.
fi: Tämän uutiskirjeen nimi.

en: When checked cron will be used to send newsletters (recommended). Test newsletters and confirmation emails will be sent immediately. Leave unchecked for testing purposes.
fi: Kun valittuna, cron-ajoa käytetään lähettämään uutiskirjeet (suositeltu).  Testiuutiskirjeet ja vahvistusviestit lähetetään välittömästi.  Jätä tämä valitsematta vain tekstitarkoituksia varten.

en: Manage <a href="!url">my subscriptions</a>
fi: Ylläpidä <a href="!url">omia uutiskirjeiden tilauksia</a>

en: 'Plain' display settings apply to the content of emails sent in plain text format. 'HTML' display settings apply to both HTML and plain text alternative content of emails sent in HTML format.
fi: 'Pelkkä teksti' näyttöasetusta käytetään sähköpostien sisällön lähettämiseen pelkässä tekstimuodossa. 'HTML' näyttöasetusta käytetään sekä HTML että vaihtoehtoisesti pelkässä tekstimuodossa olevien viestien lähettämiseen HTML formaatissa.

en: Sending interrupted: PHP maximum execution time almost exceeded. Remaining newsletters will be sent during the next cron run. If this warning occurs regularly you should reduce the !cron_throttle_setting.
fi: Lähetys keskeytynyt: PHP maksiajoaika lähes ylitetty. Jäljelle jääneet uutiskirjeet lähetetään seuraavan cron-ajon aikana. Jos tämä varoitus toistuu säännöllisesti, vähennä !cron_throttle_setting muuttujan arvoa.

en: %success emails sent in %sec seconds, %fail failed sending.
fi: %success sähköpostia lähetetty %sec sekunnissa, %fail lähetys epäonnistui.

en: %success emails sent, %fail failed.
fi: %success sähköpostia lähetetty, %fail epäonnistui.

en: Simplenews was successfully installed.
fi: Simplenewsin asennus onnistui.

en: When checked a newsletter will be send even when already sent before. The newsletter sent status is checked, not the status of individual email addresses. Use this for repeated (e.g. monthly) newsletters.
fi: Kun valittuna, uutiskirje lähetetään, vaikka se olisi jo lähetetty aiemmin.  Uutiskirjeen lähetystila tarkistetaan, ei yksittäisten sähköpostiosoitteiden lähetystilaa.  Käytä tätä toistuviin (esim kuukausittaisiin) uutiskirjeisiin.

en: This will be the body of your newsletter. See 'Replacement patterns' for available variables.)
fi: Tämä on uutiskirjeen sisältö. Katso 'Korvauskuviot', jos haluat käyttää muuttujia.

en: These tokens can be used in all text fields and will be replaced on-screen and in the email. Note that simplenews-receiver tokens are not suitable for on-screen use.
fi: Näitä korvausmerkkejä voidaan käyttää kaikissa tekstikentissä ja ne korvataan ruudulla ja sähköpostissa. Huomaa että simplenews-receiver korvausmerkit eivät ole käyttökelpoisia ruudulla.

en: Select the newsletter(s) to which you wish to subscribe.
fi: Valitse uutiskirjeet, joihin haluat liittyä.

en: You have been subscribed to %newsletter.
fi: Sinut on lisätty tilaajaksi uutiskirjeeseen %newsletter.

en: URL of the unsubscribe confirmation page
fi: Sähköpostilistan eroamisvahvistuksen sivun verkko-osoite

en: Email address of the newsletter receiver
fi: Vastaanottajan sähköpostiosoite

en: The name of the newsletter series
fi: Uutiskirjesarjojen nimet

en: URL of the taxonomy page listing the issues of this newsletter series
fi: Tämän uutiskirjeensarjan julkaisut listaavan luokittelusivun verkko-osoite

en: URL of the manage subscriptions page
fi: Tilauksien ylläpitosivun verkko-osoite

en: URL of the subscribe confirmation page.
fi: Tilauksen vahvistussivun verkko-osoite.

en: Username of the newsletter receiver or anonymous user name.
fi: Uutiskirjeen vastaanottojan tai anonyymin käyttäjän käyttäjänimi.

en: Email address from which the newsletter is sent
fi: Sähköpostiosoite josta uutiskirje lähetetään

en: URL of this newsletter issue
fi: Tämän uutiskirjejulkaisun verkko-osoite

en: Both anonymous and authenticated users can <strong>opt-in and opt-out</strong> to a newsletter. A confirmation message is sent to anonymous users when they (un)subscribe. Users can (un)subscribe using a form and a block. A <strong>subscription block</strong> is available for each newsletter offering a subscription form, a link to recent newsletters and RSS feed. Email addresses can also be imported and exported via the subscription administration pages.
fi: Anonyymit ja autentikoidut käyttäjät voivat <strong>opt-in and opt-out</strong> uutiskirjeeseen. Vahvistamisviesti lähetetään anonyymeille käyttäjille, kun he liittyvät tai eroavat listalta. Uutiskirjeessä näytetään <strong>subscription block</strong>, joka tarjoaa liittymislomakkeen, linkin viimeisiin uutiskirjeisiin ja RSS-syötteen. Sähköpostiosoite voidaan myös viedä tai tuoda ylläpitäjän sivuilta.

en: Confirmation for [simplenews-newsletters-name] from [site-name]
fi: Vahvistus [simplenews-newsletters-name] tilaukselle sivustolta [site-name]

en: Newsletters Management
fi: Uutiskirjeiden hallinnointi

en: List of newsletter issues.
fi: Lista uutiskirjejulkaisuista.

en: Simplenews settings
fi: Simplenewsin asetukset

en: Default on
fi: Oletuksena valittu

en: Default off
fi: Oletuksena ei valittu

en: Opt-in/out method
fi: Tilaus-/peruutusasetukset

en: Newsletter subject
fi: Uutiskirjeen otsikko

en: New anonymous mail addresses will be subscribed with the selected preferred language. Registered users will be subscribed with their preferred language as set on their account page. The language of existing subscribers is unchanged.
fi: Uusia anonyymejä sähköpostiosoitteita liitetään toivotulla kielellä. Rekisteröidyt käyttäjät liitetään listalle sillä kielellä, joka heillä on valittuna käyttäjätilillä. Jo liittyneiden käyttäjien kieli ei vaihdu.

en: Install <a href="!mime_mail_url">Mime Mail</a> module or <a href="!html_url">HTML Mail</a> module to send newsletters in HTML format.
fi: Asenna <a href="!mime_mail_url">Mime Mail</a> moduuli tai <a href="!html_url">HTML Mail</a> moduuli, jos haluat lähettää uutiskirjeitä HTML-muodossa.

en: Select your newsletter subscriptions.
fi: Valitse uutiskirjeet, joita haluat vastaanottaa.

en: %user was unsubscribed from the %newsletter mailing list.
fi: %user poistettiin %newsletter postituslistalta.

en: You will receive %newsletter mails.
fi: Vastaanotat %newsletter sähköposteja.

en: Confirm remove subscription
fi: Vahvista tilauksen poisto

en: You will no longer receive %newsletter mails.
fi: Et tule enää vastaanottamaan %newsletter sähköposteja.

en: Activate or inactivate account.
fi: Aktivoi tai passivoi käyttäjätili.

en: Subscriber count
fi: Tilaajamäärä

en: Simplenews subscriber
fi: Simplenews tilaaja

en: To: @to
fi: Vastaanottaja: @to

en: Subject: @subject
fi: Otsikko: @subject

en: Body: @body
fi: Sisältö: @body

en: Add this newsletter issue to a newsletter by selecting a newsletter from the select list. To send this newsletter issue, first save the node, then use the "Newsletter" tab.
fi: Lisää tämä uutiskirjejulkaisu uutiskirjeisiin valitsemalle se valikosta. Jos haluat lähettää tämän uutiskirjeen, ensiksi tallenna julkaisu ja mene "Uutiskirje" välilehdelle.
