Listing (6.x-1.0-beta17) - en to fr translation catalogue (274 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: view
fr: voir

en: all
fr: tout

en: register
fr: s'inscrire

en: Search
fr: Rechercher

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Views
fr: Vues

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Text
fr: Texte

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Published
fr: Publié

en: Term
fr: Terme

en: Fields
fr: Champs

en: login
fr: s'authentifier

en: Send
fr: Envoyer

en: Job
fr: Offre d'emploi

en: General
fr: Général

en: Egypt
fr: Égypte

en: Namibia
fr: Namibie

en: Israel
fr: Israël

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Brazil
fr: Brésil

en: Chile
fr: Chili

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Libya
fr: Lybie

en: Poland
fr: Pologne

en: Singapore
fr: Singapour

en: Turkey
fr: Turquie

en: here
fr: ici

en: Start
fr: Début

en: Role
fr: Rôle

en: Sent
fr: Envoyé

en: Order
fr: Ordre

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Expiry
fr: Date d'expiration

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: Germany
fr: Allemagne

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Ecuador
fr: Équateur

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Finland
fr: Finlande

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et MacDonald

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Italy
fr: Italie

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Palau
fr: Palaos

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Reunion
fr: Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russia
fr: Russie

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Sudan
fr: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Île Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Yemen
fr: Yémen

en: Zambia
fr: Zambie

en: Change
fr: Modifier

en: Available tokens
fr: Jetons (tokens) disponibles

en: Period
fr: Point

en: Map width
fr: Largeur de la carte

en: Map height
fr: Hauteur de la carte

en: Product
fr: Produit

en: Aland Islands
fr: Îles Aland

en: Fiji
fr: Fidji

en: Falkland Islands
fr: Îles Malouines

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

en: U.S. Virgin Islands
fr: Îles Vierges américaines

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: You applied for this job
fr: Vous avez postulé pour cette offre d'emploi

en: Apply for this job
fr: Postuler pour cette offre d'emploi

en: Please !login or !register to apply
fr: Veuillez !login ou !register pour postuler à cette offre

en: You are not authorized to apply for jobs.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à postuler pour cette offre d'emploi.

en: No job specified.
fr: Pas d'offre spécifiée.

en: Please !create to apply
fr: Veuillez !create pour répondre à cette offre

en: create a resume
fr: Créer un CV

en: Position:
fr: Poste:

en: Select from your resumes below, or !create
fr: Sélectionner votre CV, ou !create

en: create a new resume
fr: Créer un nouveau CV

en: apply
fr: postuler

en: Resume Title
fr: Titre du CV

en: Last Changed
fr: Dernier changement

en: You already applied for this position.
fr: Vous avez déjà postulé à cette offre.

en: Thank you. Your application has been submitted.
fr: Merci. Votre candidature a été soumise.

en: Applicant
fr: Candidat

en: The following user has applied for the above job.
fr: L'utilisateur suivant a répondu à l'offre ci-dessus.

en: 
    Job: @title
fr: 
    Offre : @title

en: 
    Job URL: @url
fr: 
    Offre URL : @url

en: 
    Applicant name: @name
fr: 
    Nom du Candidat : @name

en: 
    Applicant email: @email
fr: 
    Courriel du candidat : @email

en: 
    Applicant URL: @url
fr: 
    URL du candidat : @url

en: 
    
    Manage job applications at @manage
fr: 
    
    Gérer les candidatures sur @manage

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Apply
fr: Appliquer

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Croatia
fr: Croatie

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: current
fr: actuel

en: Location Search
fr: Recherche d'emplacement

en: Palestinian Territory
fr: Territoire palestinien

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
fr: Si le solde est inférieur ou égal à 0,00 $.

en: If the order status is not already Payment Received.
fr: Si le statut de la commande n'est pas déjà Paiement Reçu.

en: Ivory Coast
fr: Côte d’Ivoire

en: Serbia And Montenegro
fr: Serbie-et-Monténégro

en: Hong Kong S.A.R., China
fr: Hong Kong R.A.S., Chine

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Macao S.A.R., China
fr: Macao R.A.S., Chine

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Serbia
fr: Serbie

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Kilometers
fr: Kilomètres

en: Form mode
fr: Mode de saisie

en: Latitude / Longitude input
fr: Saisie de Latitude / Longitude

en: Postal Code / Country
fr: Code postal / Pays

en: Postal Code (assume default country)
fr: Code postal (supposé pays par défaut)

en: Link this field to its user
fr: Lier ce champ à l'utilisateur correspondant

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fr: Supplanter cette valeur à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
fr: Si sélectionné, vous verrez un champ pour saisir le texte à utiliser pour les utilisateurs anonymes.

en: Text to display for anonymous users
fr: Texte à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Link this field to its node
fr: Lier ce champ à son nœud

en: These special strings will be replaced by their real value at run time.
fr: Ces chaînes spéciales seront remplacées par les valeurs réelles au moment de l'exécution.

en: Send an e-mail to the customer
fr: Envoyer un courriel au client

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
fr: Échec de l'envoi d'un courriel à @email à propos de la commande @order_id.

en: Latest News
fr: Dernières Nouvelles

en: Renew
fr: Renouveler

en: The table for jobs
fr: Le tableau des offres d'emploi

en: The {node} this version belongs to.
fr: Le {node} auquel cette version appartient.

en: The {users}.uid that created this version.
fr: Le {users}.uid qui a créé cette version.

en: The resume nid
fr: Le nid du CV

en: A Unix timestamp indicating when this version was created.
fr: Un horodatage Unix indiquant à quel moment cette version a été créée.

en: Is the node published or not
fr: Si le nœud est publié ou non

en: Job Applications
fr: Candidatures

en: Job Application
fr: Candidature à un poste
