Image (6.x-1.1) - en to fi translation catalogue (173 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Images
fi: Kuvat

en: Image size
fi: Kuvan koko

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: List
fi: Lista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Description
fi: Kuvaus

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: view
fi: näkymä

en: File
fi: Tiedosto

en: Size
fi: Koko

en: None
fi: Ei mitään

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: root
fi: juuri

en: Parent
fi: Isäntä

en: Depth
fi: Syvyys

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Import path
fi: Tuonnin hakupolku

en: No galleries available
fi: Ei gallerioita saatavilla

en: Dimensions
fi: Mittasuhteet

en: No files were found
fi: Tiedostoja ei löytynyt

en: %filename as <a href="!node-link">@node-title</a> <a href="!edit-link">[edit]</a>
fi: %filename solmuksi <a href="!node-link">@node-title</a> <a href="!edit-link">[muokkaa]</a>

en: Error importing %filename.
fi: Virhe tuotaessa %filename.

en: Last updated: %date
fi: Viimeisin päivitys: %date

en: There is 1 image in this gallery | There are @count images in this gallery
fi[0]: Tässä kuvagalleriassa on 1 kuva
fi[1]: Tässä kuvagalleriassa on @count kuvaa

en: Upload
fi: Siirrä

en: Upload image
fi: Lataa kuva

en: Page
fi: Sivu

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Count
fi: Laskuri

en: Random image
fi: Satunnainen kuva

en: Gallery settings
fi: Gallerian asetukset

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: Image galleries
fi: Kuvagalleriat

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Exists
fi: On olemassa

en: Posted by: !name
fi: Lähettänyt: !name

en: Operation
fi: Toimenpide

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Image module settings.
fi: Kuvamoduulin asetukset.

en: No image toolkit is currently enabled. Without one the image module will not be able to resize your images. You can select one from the <a href="!link">image toolkit settings page</a>.
fi: Kuvatyökaluja ei ole otettu käyttöön.  Ilman näitä kuvamoduuli ei pysty muuttamaan kuvien kokoa.  Kuvatyökalu voidaan valita <a href="!link">kuvatyökalut</a> -sivulta.

en: Image sizes
fi: Kuvakoot

en: Gray
fi: Harmaa

en: Path to the "convert" binary
fi: Hakupolku "muunna" -binääriin

en: Import images from the filesystem.
fi: Tuo kuvia tiedostojärjestelmästä

en: Successfully imported:
fi: Tuotu onnistuneesti:

en: No image files were imported.
fi: Kuvatiedostoja ei tuotu.

en: <strong>Note:</strong> a path begining with a <kbd>/</kbd> indicates the path is relative to the server's root, not the website's root. One starting without a <kbd>/</kbd> specifies a path relative to Drupal's root. For example: <kbd>/tmp/image</kbd> would be the temp directory off the root while <kbd>tmp/image</kbd> would be inside Drupal's directory.
fi: <strong>Huomaa:</strong> hakupolku, joka alkaa kenoviivalla <kbd>/</kbd> osoittaa, että polku on suhteellinen palvelimen juureen, ei web-sivun juureen.  Hakupolku, joka ei ala kenoviivalla <kbd>/</kbd> määrittelee suhteellisen polun Drupalin juureen.  Esim. <kbd>/tmp/image</kbd> olisi väliaikaisten tiedostojen hakemisto palvelimen juuressa, kun <kbd>tmp/image</kbd> olisi Drupalin hakemistossa.

en: You can't import from the image module's directory. The import deletes the original files so you would just be asking for trouble.
fi: Kuvamoduulin hakemistosta ei voida tuoda.  Tuonti poistaa alkuperäiset tiedostot, joten tästä seuraisi ongelmia.

en: Image Galleries
fi: Kuvagalleriat

en: Image Gallery
fi: Kuvagalleria

en: image
fi: kuva

en: <Hidden>
fi: <Ei näytetä>

en: JPEG quality
fi: JPEG-kuvan laatu

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Image gallery
fi: Kuvagalleria

en: Maximum number of images
fi: Maksimimäärä kuvia

en: Click "Browse..." to select an image to upload.
fi: Klikkaa "Selaa..." ja valitse palvelimelle siirrettävä kuva.

en: The specified ImageMagic path %file does not exist.
fi: Määriteltyä ImageMagic hakupolkua %file ei ole olemassa.

en: ImageMagick could not be found. The admin will need to set the path on the <a href='@image-toolkit-settings'>image toolkit page</a>.
fi: ImageMagick:ia ei löytynyt.  Ylläpidon pitäisi asettaa hakupolku <a href='@image-toolkit-settings'>kuvatyökalut sivulla</a>.

en: ImageMagick reported an error: %error
fi: ImageMagick antoi virheilmoituksen: %error

en: The image module is used to create and administer images for your site. Each image is stored as a post, with thumbnails of the original generated automatically. There are two default thumbnail sizes, thumbnail and preview. The thumbnail size is shown as the preview for image posts and when browsing image galleries. The preview is the default size when first displaying an image node.
fi: Kuvamoduulia käytetään sivuston kuvien luontiin ja ylläpitoon.  Jokainen kuva säilytetään solmuna, alkuperäisestä kuvasta automaattisesti tuotettujen pienoiskuvien kanssa.  On olemassa kaksi oletuspienoiskuvakokoa, thumbnail ja preview.  Thumbnail-kokoa näytetään esikatseluna kuville ja selattaessa kuvagallerioita.  Preview on oletuskoko, kun kuvasolmu näytetään.

en: Image administration allows the image directory and the image sizes to be set.</p><p>
    Image galleries are used to organize and display images in galleries.   The list tab allows users to edit existing image gallery names, descriptions, parents and relative position, known as a weight.  The add galleries tab allows you to create a new image gallery defining name, description, parent and weight.
fi: Kuvahallinta mahdollistaa kuvahakemiston ja kuvakokojen asetukset.</p><p>
    Kuvagallerioita käytetään kuvien järjestämiseen ja näyttämiseen gallerioissa.  Listaa välilehdeltä voidaan luoda uusi kuvagalleria, määritellä sen nimi, kuvaus, isäntä ja paino.

en: An image (with thumbnail). This is ideal for publishing photographs or screenshots.
fi: Kuva (pienoiskuvan kanssa).  Tämä on tarkoitettu valokuvien tai kuvakaappausten julkaisemiseen.

en: File paths
fi: Tiedostopolut

en: Default image path
fi: Kuvien oletushakupolku

en: Subdirectory in the directory "%dir" where pictures will be stored. Do not include trailing slash.
fi: Alihakemisto hakemistossa "%dir" jossa kuvia säilytetään. Älä lisää hakupolkuun kenoviivoja.

en: Maximum upload size
fi: Suurin siirtokoko

en: KB
fi: Kt

en: Rebuild image thumbnails
fi: Uudelleenluo kuvien pienoiskuvat

en: Rebuilding %node-title's resized images.
fi: Luodaan uudestaan pienoiskuvat kuvasolmulle %node-title.

en: Uploaded file is not a valid image. Only JPG, PNG and GIF files are allowed.
fi: Siirretty tiedosto ei ole kelvollinen kuva.  Vain JPG, PNG ja GIF tiedostot ovat sallittuja.

en: The original image was resized to fit within the maximum allowed resolution of %width x %height pixels.
fi: Alkuperäinen kuva sovitettiin suurimpaan sallittuun mittaan sivulla: %width x %height pikseliä.

en: The image you uploaded was too big. You are only allowed upload files less than %max_size but your file was %file_size.
fi: Siirretty kuva oli liian iso.  Palvelimelle on sallittua siirtää vain tiedostoja, jotka ovat pienempiä kuin %max_size, mutta tiedosto oli %file_size.

en: Latest image
fi: Viimeisin kuva

en: Unable to create scaled %label image
fi: Mittasuhteiltaan muutettua kuvaa %label ei pystytä luomaan

en: create images
fi: luo kuvia

en: view original images
fi: näytä alkuperäiset kuvat

en: edit own images
fi: muokkaa omia kuvia

en: edit images
fi: muokkaa kuvia

en: Allows uploading, resizing and viewing of images.
fi: Mahdollistaa kuvien siirtämisen palvelimelle, koon muuttamisen ja näyttämisen.

en: Allows easy attaching of image nodes to other content types.
fi: Mahdollistaa kuvasolmujen helpon liittämiseen toisiin sisältötyyppeihin.

en: Image Attachment View
fi: Kuvaliitteet näkymä

en: Image attach
fi: Kuvaliitteet

en: Enable image attach for content
fi: Ota sisällössä käytöön kuvaliitteet

en: Attach existing images
fi: Liitä olemassaolevia kuvia

en: When enabled, will allow existing image nodes to be attached instead of uploading new images.
fi: Käyttöönotettuna mahdollistaa olemassaolevien kuvasolmujen liittämisen sen sijaan, että luotaisiin uusia palvelimelle siirtämällä.

en: Attached Images
fi: Liitetyt kuvat

en: Attach Images
fi: Liitä kuvia

en: Should this node allows users to upload an image?
fi: Tulisiko tämän solmun mahdollistaa kuvien siirtäminen palvelimelle?

en: Existing Image
fi: Olemassaoleva kuva

en: Choose an image already existing on the server if you do not upload a new one.
fi: Jos et siirrä palvelimelle uutta kuvaa, valitse kuvista jotka jo ovat palvelimella.

en: -or-
fi: -tai-

en: Upload Image
fi: Siirrä kuva

en: Image title
fi: Kuvan otsikko

en: The title the image will be shown with.
fi: Otsikko, joka näytetään kuvan kanssa

en: Image Attach: Display Image
fi: Kuvaliitteet: Näytä kuvia

en: Image with link to attaching node
fi: Kuva linkitettynä liitettyyn solmuun

en: Image with link to attached image
fi: Kuva linkitettynä liitettyyn kuvaan

en: Image Attach: Attached image
fi: Kuvaliitteet: Liitetty kuva

en: Filter by whether or not the node has an attached image.
fi: Suodata sen mukaan, onko solmuun liitetty kuvaa tai ei

en: Image Attach
fi: Kuvaliitteet

en: Image galleries can be used to organize and present groups of images. Galleries may be nested. To add a new gallery click the "add gallery" tab.
fi: Kuvagallerioita voidaan käyttää kuvaryhmien järjestelmäiseen ja esittämiseen.  Galleriat saavat olla sisäkkäisiä.  Lisätäksesi uuden gallerian, klikkaa  "lisää galleria" välilehteä.

en: Create and manage image galleries.
fi: Luo ja ylläpidä kuvagallerioita

en: Add gallery
fi: Lisää galleria

en: Configure appearance of image galleries.
fi: Kuvagallerioiden näkyvyysmääritykset

en: Edit image gallery
fi: Muokkaa kuvagalleriaa

en: Images per page
fi: Kuvia sivulla

en: Sets the number of images to be displayed in a gallery page.
fi: Asettaa kuvagallerissivulla näkyvien kuvien määrän

en: edit gallery
fi: muokkaa galleriaa

en: Gallery name
fi: Gallerian nimi

en: The name is used to identify the gallery.
fi: Nimeä käytetään gallerian yksilöimiseen

en: The description can be used to provide more information about the image gallery.
fi: Kuvausta voidaan käyttää lisätietojen tarjoamiseen kuvagalleriasta

en: When listing galleries, those with with light (small) weights get listed before containers with heavier (larger) weights. Galleries with equal weights are sorted alphabetically.
fi: Kun gallerioita listataan, painoltaan kevyemmät (pienemmät) listataan ennen painavampia (isompia).  Samanpainoiset galleriat lajitellaan aakkosjärjestykseen.

en: Created new gallery %term.
fi: Luotu uusi galleria %term.

en: The gallery %term has been updated.
fi: Galleria %term on päivitetty.

en: The gallery %term has been deleted.
fi: Galleria %term on poistettu.

en: Are you sure you want to delete the image gallery %name?
fi: Tahdotko varmasti poistaa kuvagallerian %name?

en: Deleting an image gallery will delete all sub-galleries. This action cannot be undone.
fi: Kuvagallerian poistaminen poistaa myös sen kaikki alagalleriat.  Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

en: The image gallery %term and all sub-galleries have been deleted.
fi: Kuvagalleria %term ja sen kaikki alagalleriat on poistettu.

en: Image galleries may be nested below other galleries.
fi: Kuvagalleriat saavat olla toisten gallerioiden sisällä.

en: administer images
fi: hallinnoi kuvia

en: Allows sorting and displaying of image galleries based on categories.
fi: Mahdollistaa kategorioihin perustuvien kuvagallerioiden lajittelun ja näyttämisen.

en: <None>
fi: <Ei valintaa>

en: Import multiple image files and save them as image nodes. The files will be moved from their location into the image module's files directory.
fi: Kuvatiedostojen tuonti ja tallennus kuvasolmuina.  Tiedostot siirretään sijaintipaikastaan kuvamoduulin tiedostot -hakemistoon.

en: Searching for image files in %dirpath.
fi: Etsitään kuvatiedostoja hakupolusta %dirpath.

en: Configure the image import module's settings.
fi: Kuvien tuonti -moduulin asetusten määrittely.

en: Image import
fi: Kuvien tuonti

en: Change settings for the Image Import module.
fi: Muuta Kuvien tuonti -moduulin asetuksia

en: You need to configure the import directory on the image import module's <a href='!admin-settings-image_import'>settings page</a>.
fi: Tuontihakemisto täytyy asettaa kuvien tuonti -moduulin <a href='!admin-settings-image_import'>asetussivulla</a>.

en: The directory to import image nodes from. Drupal will need to have write access to this directory so we can move the file.
fi: Hakemisto, josta kuvatiedostoja tuodaan kuvasolmuiksi.  Drupal tarvitsee kirjoitusoikeudet tähän hakemistoon, jotta tiedostot voidaan siirtää ja poistaa hakemistosta.

en: import images
fi: tuo kuvia

en: Image Import
fi: Kuvien tuonti

en: Allows batches of images to be imported from a directory on the server.
fi: Mahdollistaa kuvaerien tuonnin palvelimen hakemistosta.

en: Check this to rebuild the derivative images for this node.
fi: Valitse, jos haluat että tähän solmuun tarkoitetut kuvat liitetään uudelleen.

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: 1 image | @count images
fi[0]: 1 kuva
fi[1]: @count kuvaa

en: Default argument
fi: Oletusargumentti

en: Not installed.
fi: Ei ole asennettu.

en: Hide view / Page not found (404)
fi: Piilota näkymä / Sivua ei löydy (404)

en: Display empty text
fi: Näytä tyhjä teksti

en: Provide default argument
fi: Tarjoa perusargumenttia

en: Image toolkit
fi: Kuvatyökalut

en: Rebuild derivative images
fi: Liitä kuvat uudelleen

en: Select an image to upload.
fi: Valitse kuva, jonka haluat ladata.

en: Files and sizes
fi: Tiedostot ja koot

en: Configure the location of image files and image sizes.
fi: Muokkaa kuvatiedostojen sijaintia ja kokoja.

en: The %toolkit_name toolkit is installed.
fi: Kuvatyökalupaketti %toolkit_name on asennettu.

en: Exists (%path).
fi: Löytyy (%path).

en: Image module directories
fi: Image-moduulin hakemistot

en: Created new image to attach to this node. !image_link
fi: Uusi kuva lisätty tähän solmuun !image_link

en: Image attachment view
fi: Kuvien liittämisnäkymä

en: <strong>Note:</strong> a path begining with a <kbd>/</kbd> indicates the path is relative to the server's root, one starting without specifies a path relative to Drupal's root. I.e. <kbd>/tmp/image</kbd> would be the temp directory off the root while <kbd>tmp/image</kbd> would be inside Drupal's directory.
fi: <strong>Huomaa:</strong> hakupolku, joka alkaa kenoviivalla <kbd>/</kbd> on suhteessa palvelimen juureen, ilman kenoviivaa Drupalin juureen, esim. <kbd>/tmp/image</kbd> olisi väliaikaisten tiedostojen hakemisto palvelimen juuressa, kun <kbd>tmp/image</kbd> olisi Drupalin hakemistossa.

en: Existing images
fi: Olemassaolevat kuvat

en: Gallery page
fi: Galleriasivu

en: Choose existing images if you do not upload a new one.
fi: Valitse yksi jo lisätyistä kuvista, jos et halua lisätä uutta.

en: The title the image will be shown with. Leave blank to use the filename.
fi: Kuvan otsikko järjestelmässä. Jätä tyhjäksi, jos haluat käyttää kuvan tiedostonimeä.
