Google Maps Tools (6.x-2.1) - en to nl translation catalogue (321 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: Title
nl: Titel

en: Pages
nl: Pagina's

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: List
nl: Lijst

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Manager
nl: Beheerder

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Northeast
nl: noordoost

en: Southeast
nl: zuidoost

en: Southwest
nl: zuidwest

en: Northwest
nl: noordwest

en: Required
nl: Verplicht

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Legal
nl: Juridisch

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Blank
nl: Leeg

en: Top
nl: Bovenaan

en: Link target
nl: Doel van de link

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Icon
nl: Pictogram

en: Add
nl: Toevoegen

en: Format
nl: Opmaak

en: Region
nl: Gebied

en: Event
nl: Evenement

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Titles
nl: Titels

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: User
nl: Gebruiker

en: Options
nl: Opties

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Data type
nl: Gegevenssoort

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Menu item
nl: Menuonderdeel

en: Expanded
nl: Uitgeklapt

en: All
nl: Alle

en: Points
nl: Punten

en: CSS ID
nl: CSS-ID

en: CSS class
nl: CSS-klassen

en: Display links
nl: Links tonen

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Node links
nl: Node-links

en: Taxonomy terms
nl: Taxonomietermen

en: Client ID
nl: Klant-ID

en: User settings
nl: Gebruikersinstellingen

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Custom
nl: Aangepast

en: Location
nl: Locatie

en: Fields
nl: Velden

en: Is less than or equal to
nl: Is kleiner dan of gelijk aan

en: Is greater than
nl: Is groter dan

en: Mode
nl: Modus

en: Normal
nl: Normaal

en: Delete all
nl: Alles verwijderen

en: Sort order
nl: Sorteervolgorde

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: This field is required.
nl: Dit veld is verplicht.

en: Range
nl: Bereik

en: Line
nl: Lijn

en: Scale
nl: Schalen

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Address
nl: Adres

en: Terms
nl: Termen

en: Colors
nl: Kleuren

en: Border
nl: Rand

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Poland
nl: Polen

en: Quality
nl: Kwaliteit

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Color
nl: Kleur

en: Last
nl: Laatste

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Uncategorized
nl: Zonder categorie

en: Position
nl: Positie

en: Cron settings
nl: Cron-instellingen

en: Rotation
nl: Rotatie

en: Static
nl: Statisch

en: Expires
nl: Vervalt

en: Flag
nl: Vlag

en: Street
nl: Straat

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Map links
nl: Kaartlinks

en: Collapsible
nl: Inklapbaar

en: Collapsed
nl: Ingeklapt

en: Coordinates
nl: Coördinaten

en: Germany
nl: Duitsland

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Belgium
nl: België

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: Denmark
nl: Denemarken

en: France
nl: Frankrijk

en: Italy
nl: Italië

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Russia
nl: Rusland

en: Spain
nl: Spanje

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: United Kingdom
nl: Groot Brittannië

en: Hidden
nl: Verborgen

en: North-Northeast
nl: noord-noordoost

en: East-Northeast
nl: oost-noordoost

en: East-Southeast
nl: oost-zuidoost

en: South-Southeast
nl: zuid-zuidoost

en: South-Southwest
nl: zuid-zuidwest

en: West-Southwest
nl: west-zuidwest

en: West-Northwest
nl: west-noordwest

en: North-Northwest
nl: noord-noordwest

en: seconds
nl: seconden

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Geef één pagina per regel op, als Drupal-paden. Het '*'-teken is een wildcard. Voorbeeldpaden zijn '%blog' voor de blog-pagina en '%blog-wildcard' voor elke persoonlijke blog. '%front' is de voorpagina.

en: English
nl: Engels

en: Countries
nl: Landen

en: Zip code
nl: Postcode

en: Clear
nl: Wissen

en: Result
nl: Resultaat

en: Replace
nl: Vervangen

en: First
nl: Eerste

en: Dynamic
nl: Dynamisch

en: Default zoom
nl: Standaardzoomniveau

en: Default map type
nl: Standaard kaarttype

en: Map
nl: Landkaart

en: Satellite
nl: Satelliet

en: Hybrid
nl: Hybride

en: Lines
nl: Lijnen

en: Map type
nl: Kaartsoort

en: Controls
nl: Besturingselementen

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Slide
nl: Schuiven

en: Results
nl: Resultaten

en: Convert
nl: Converteren

en: Style
nl: Stijl

en: address
nl: adres

en: Shopping cart
nl: Winkelwagen

en: Reversed
nl: Omgekeerd

en: Hong Kong
nl: Hongkong

en: South Korea
nl: Zuid-Korea

en: Feet
nl: Voet

en: %type settings
nl: %type-instellingen

en: Unformatted
nl: Onopgemaakt

en: Base path
nl: Basispad

en: <Hidden>
nl: -Verborgen-

en: Accuracy
nl: Nauwkeurigheid

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: !name field is required.
nl: Het veld !name is verplicht.

en: Unknown location
nl: Onbekende locatie

en: Town
nl: Stad

en: Sticky
nl: Vastgeplakt (sticky)

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Non-empty
nl: Niet leeg

en: Please wait...
nl: Even geduld...

en: Translatable
nl: Vertaalbaar

en: Bold
nl: Vet

en: List items
nl: Onderdelen weergeven

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
nl: Als de PHP-modus is gekozen, geef dan de PHP-code op tussen %php. Merk op dat het uitvoeren van incorrecte PHP-code uw Drupalsite defect kan maken.

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
nl: Als u een woordenlijst verwijdert, worden alle daarin aanwezige termen verwijderd. Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Full node
nl: Volledige node

en: Group multiple values
nl: Groepeer meerdere waardes

en: Precision
nl: Precisie

en: Grid
nl: Raster

en: Hide
nl: Verbergen

en: File format
nl: Bestandsformaat

en: Cache lifetime
nl: Cache-levensduur

en: Elevation
nl: Hoogte

en: <None>
nl: - Geen -

en: Auto
nl: Automatisch

en: The name %name is already taken.
nl: De naam %name is reeds in gebruik.

en: <Any>
nl: -Elke-

en: Address settings
nl: Adresinstellingen

en: Addresses
nl: Adressen

en: Generate content
nl: Inhoud genereren

en: empty
nl: leeg

en: All types
nl: Alle typen

en: taxonomy
nl: taxonomie

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Raw
nl: Onbewerkt

en: User link
nl: Gebruiker-link

en: Argument type
nl: Argumenttype

en: List style
nl: Lijstweergave

en: Others
nl: Anderen

en: Any
nl: Elke

en: Icon size
nl: Pictogramgrootte

en: Formatter
nl: Opmaakhulpmiddel

en: clone
nl: dupliceren

en: Metric
nl: Metrisch

en: Opacity
nl: Ondoorzichtigheid

en: Ship
nl: Verzend

en: Effect
nl: Bewerking

en: Show @count value(s)
nl: Toon @count waarde(s)

en: starting from @count
nl: beginnend vanaf @count

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Title field
nl: Titelveld

en: Current location
nl: Huidige locatie

en: Ads
nl: Advertenties

en: Maximum width
nl: Maximumbreedte

en: Control
nl: Beheer

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
nl: Er is een ongeldige keuze vastgesteld. Neem contact op met de websitebeheerder.

en: Illegal choice %choice in !name element.
nl: Ongeldige keuze %choice in het element !name.

en: full stop (.)
nl: volledige stop (.)

en: Temporary
nl: Tijdelijk

en: Premise
nl: Terrein

en: Map settings
nl: Mapinstellingen

en: All fields
nl: Alle velden

en: Allowed countries
nl: Toegestane landen

en: Zoom level
nl: Zoomniveau

en: Identification
nl: Identificatie

en: Methods
nl: Methodes

en: Primary color
nl: Primaire kleur

en: Click
nl: Klik

en: Is empty (NULL)
nl: Is leeg (NULL)

en: Is not empty (NULL)
nl: Is niet leeg (NULL)

en: not empty
nl: niet leeg

en: Music
nl: Muziek

en: Per role
nl: Per rol

en: Per user
nl: Per gebruiker

en: Not set
nl: Niet ingesteld

en: form
nl: formulier

en: Basic options
nl: Algemene instellingen

en: Point
nl: Punt

en: Javascript Choice Form
nl: Javascript Keuzeformulier

en: Accordion
nl: Accordeon

en: Allow multiple arguments to work together.
nl: Samenwerking van meerdere argumenten toestaan.

en: Do not display items with no value in summary
nl: Geef items zonder waarde niet weer in samenvatting

en: Invalid input
nl: Ongeldige invoer

en: - Any -
nl: - Elk -

en: exposed
nl: zichtbaar gemaakt

en: Is between
nl: Ligt tussen

en: Is not between
nl: Ligt niet tussen

en: Reduce duplicates
nl: Ontdubbelen

en: Node link
nl: Node-link

en: Build mode
nl: Bouwmodus

en: Display node comments
nl: Node-reacties weergeven

en: Query results
nl: Query-resultaten

en: Rendered output
nl: Weergegeven uitvoer

en: Inline fields
nl: Inline-velden

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
nl: Het scheidingsteken kan tussen inline-velden worden geplaatst om te voorkomen dat ze aan elkaar vast plakken. Dit veld mag HTML bevatten.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
nl: Horizontale uitlijning plaatst de items naast elkaar, van linksboven naar rechts. Verticale uitlijning plaatst de items onder elkaar, van linksboven naar onder.

en: Circle
nl: Cirkel

en: Fieldset
nl: Veldengroep

en: Illegal choice %choice in %name element.
nl: Ongeldige keuze %choice in het element %name.

en: Negative values are not allowed.
nl: Negatieve waarden zijn niet toegestaan.

en: Snow
nl: Sneeuw

en: Throbber
nl: Activiteitsindicator

en: Path settings
nl: Padinstellingen

en: Maps
nl: Mappen

en: Show icon
nl: Een pictogram tonen

en: Styles
nl: Stijlen

en: Appears in: @types
nl: Te zien in: @types

en: <No value>
nl: -Geen waarde-

en: Widget label (@label)
nl: Widget-label (@label)

en: Custom label
nl: Aangepast label

en: (first item is 0)
nl: (eerste item is 0)

en: (start from last values)
nl: (begin bij de laatste waarden)

en: Progress bar
nl: Voortgangsbalk

en: Maximum file size
nl: Maximale bestandsgrootte

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
nl: Dit filter kan ertoe leiden dat items die meer dan één van de geselecteerde opties hebben, worden afgebeeld als dubbele resultaten. Als dit filter tot dubbele resultaten leidt, kan het aantal duplicaten met behulp van dit vakje worden verkleind. Maar let op: hoe meer termen er zijn waarop moet worden gezocht, hoe trager de de query wordt uitgevoerd. Ga hier dus voorzichtig mee om. Mag niet worden ingesteld voor velden met één waarde, want bij gebruik in combinatie met een incompatibel veld kunnen er waarden uit de weergave verdwijnen.

en: Hide empty fields
nl: Verberg lege velden

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
nl: Geen velden, labels of opmaak tonen voor velden die leeg zijn.

en: API settings
nl: API-instellingen

en: Render
nl: Weergeven

en: Library path
nl: Bibliotheekpad

en: Name only
nl: Alleen de naam

en: Shape
nl: Vorm

en: Starred
nl: Gemarkeerd

en: Bicycle
nl: Fiets

en: Cafe
nl: Café

en: Pound
nl: Pond

en: Are you sure you want to reset %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt resetten?

en: Grid settings
nl: Grid-instellingen

en: Map types
nl: Kaarttypes

en: Before title
nl: Voor titel

en: After title
nl: Na titel

en: !title settings
nl: !title instellingen

en: Update event
nl: Gebeurtenis bijwerken

en: Terrain
nl: Terrein

en: Themed
nl: Gethematiseerd

en: Formatter settings
nl: Instellingen van opmaakhulpmiddel

en: Filter value
nl: Filterwaarde

en: Link this field to
nl: Koppel dit veld aan

en: Widget options
nl: Widget-opties

en: Term link
nl: Term-link
